B ako baroko
pomenúva slohové obdobie nastupujúce v Európe po renesancii. Na našom území začalo o niečo neskôr ako v Portugalsku, Taliansku alebo Španielsku, teda v krajinách, ktoré sú považované za jeho kolísku. U nás sa naplno rozvinulo po krátkom období renesancie, v niektorých lokalitách dokonca pamiatky renesančného obdobia chýbajú a zdá sa, akoby baroko u nás nastúpilo svoju cestu takmer hneď po neskorej gotike. "Tento sloh vznikol ako protipól triezvosti renesančného umenia, ako umenie vyjadrujúce monumentálnosť a pompéznosť vo filozofii konca 17. a celého 18. storočia," dozvedáme sa od Ivana Havliceho odborného pracovníka Východoslovenského múzea.
Bohaté umeleckohistorické zbierky múzea mu umožnili venovať tomuto obdobiu jednu veľkú samostatnú časť expozície Storočia v umení. V tej nájdete kompletné oltáre, epitafy a množstvo zlátených oltárnych plastík, rezieb a architektonických článkov z výzdoby kostolov v oblasti Gemera, Spiša a Abova.
Jedným z najvzácnejších exponátov je Bočný oltár Panny Márie z Dúbravky, z kostola Svätého Jána Krstiteľa. Jeho tvorcom je majster s iniciálami D.W. a je datovaný rokom 1672. "Toto dielo ešte radíme do obdobia neskorej renesancie, no vystavujeme ho v barokovej časti, pretože jeho bohatá architektonická a sochárska výzdoba už nesie prvky nastupujúceho baroka a je teda krásnym príkladom prelínania slohových prejavov."
V súčasnosti je oltár prezenovaný verejnosti v stálej expozícii VSM s Bočným oltárom sv. Daniela. Hlavný oltár Sv. Jána Krstiteľa ešte čaká v depozitároch múzea na svoje reštaurovanie. "Dúfame, že sa nám podarí nájsť nemalé finančné prostriedky, aby aj tento skvost mohli opäť uzrieť oči obdivovateľov umenia."
Autor: ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.