Strážov
Rozsiahle Strážovské vrchy na pomedzí stredného a západného Slovenska zaberajú takmer 900 km štvorcových veľkú plochu, majú dĺžku 70 a maximálnu šírku až 30 km. Milovník hôr v nich nájde rôzne typy krajiny - od vyšších pahorkatín a zvlnených kotlín až ho hornatinovú krajinu s výraznou výškovou diferenciou. Práve posledne menovaný typ krajiny je aj okolo najvyššieho kopca pohoria, Strážova (1 213 m), týčiaceho sa medzi obcami Čičmany a Zliechov.
Zaujímavosťou je, že Strážovské vrchy nemajú typický hlavný hrebeň, aký poznáme vo väčšine karpatských pohorí. Patria k jadrovým pohoriam so zložitou štruktúrou, na najstaršie horniny sa nasunuli vrstvy vápencov, ktorá dávajú tunajším kopcom neraz bizarný, skalný tvar s rôznymi krasovými prvkami. Výnimkou nie je ani Strážov, kde je najviac skalných útvarov práve vo vrcholovej časti. Vytvára sa tak charakteristický profil hory s "hlavou", ktorá jej dodáva na atraktívnosti. Topograficky má Strážov až päť vrcholov - severný (1 001 m), stredný (1 063 m), hlavný (1 213 m), západný (1 025 m) a južný (1 104 m).
Turisti považujú pohľad z hlavného vrcholu Strážova za jeden z najkrajších na Slovensku. Rozoznať sa dajú nielen okolité kopce Strážovských vrchov, ale aj Javorníky, Súľovské vrchy, Malá Fatra, Chočské vrchy, Nízke Tatry, Kremnické vrchy, Žiar a Biele Karpaty. Okrem toho sa tu nájdu aj ďalšie "drobnosti", ktoré územie zatraktívňujú.
Pod severnými svahmi vrcholovej časti sú dva veľmi pekné, tzv. Strážovské vodopády. Jeden z nich má výšku 10, druhý 9 m, spadajú zo strmých skalných stien. Sú aj svojpomocne (bez značky) sprístupnené rebríkmi, patria k turistickým klenotom celého pohoria. Oficiálne nie sú prístupné ani dve jaskyne, Veľká Strážovská a Malá Strážovská, ktorú sa nachádzajú vo vrcholovom vápencovom masíve a vchod majú tesne pod vrcholom z južnej strany.
V neposlednom rade, vo vrcholovej časti hory rastú vzácne bučiny s mimoriadne pestrým rastlinným podrastom, ktorý sa druhovo viaže výlučne na vápence. Nečudo, že Strážov je na ploche takmer 500 hektárov národnou prírodnou rezerváciou.
BEDEKER
Prístup: Na vrchol Strážova vedie viacero chodníkov, kombináciou ktorých je dosiahnuteľný z väčšiny obcí v okolí. Najrýchlejšie sú možnosti po červenej značke - zo Zliechova (603 m, 1:15 h) a Čičmian (655 m, 1:30 h). Sú podobná aj charakterovo, sú jednoduchým, pomerne prudkým stúpaním najskôr cez zalesnenú časť hory až k vrcholovému plató s lúkou. Z neho vedie významová odbočka na vrchol. Ďalšie, náročnejšie možnosti sa ponúkajú z obce Pružina (381 m, žltá a zelená, 3 h).
Zaujímavosti okolia: Hrubá Kečka (1 037 m), Ostrá Kečka (938 m), Radotinská tiesňava, rekreačné strediská Čičmany a Mojtín.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.