20 - 25 percent zvierat, ktoré vznikli mutáciou génov a udržujú sa zámerným krížením.
V súčasných chovateľských podmienkach reprezentuje skupinu farebných nutrií v počte niekoľkých desiatok kusov strieborný ráz, takzvaný grőnland. Najžiadanejší je typ s tmavohnedým pesíkom, s výrazným strieborným pruhom a s pravidelným prestriebrením bokov so šedou až šedohnedou podsadou. Za najkrajší typ sa považuje zviera s mierne šedomodrým nádychom srsti.
Aj napriek dobrej predajnosti koží, nie je v našich chovoch rozšírený ráz nutrie s čiernym pesíkom a s čiernohnedou podsadou, ako ani chov zvierat so zlatou srsťou, ktorú tvorí pomarančovo-oranžový pesík so zlatožltou podsadou.
Ostatné farebné pastelové rázy, ktorých je okolo 13, vo veľkej miere z našich chovov vymizli a sú skôr chovateľskou raritou, ako súčasťou základného stáda. Potvrdila to aj VIII. celoštátna výstava zvierat v Nitre v roku 2004. Na druhej strane však treba uviesť, že slovenskí chovatelia nikdy nemali záujem o chov každého farebného výstrelku a skôr sa venovali zdokonaľovaniu farebnosti srsti, aby bola zabezpečená predajnosť koží. Chov mutačných nutrií si vyžaduje veľkú trpezlivosť a chovateľskú rutinu, predvídavosť a najmä dôslednú evidenciu a selekciu zvierat. Chov nutrii v súčasnosti už nie je otázkou zárobkovej činnosti, ako to bolo ešte pred 30. rokmi, ale presunul sa do kategórie hobby.
Autor: og
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.