cholerikov, či flegmatikov? Ak ste sa v opise týchto temperamentov nenašli ako manželka nášho čitateľa pána Jozefa, ktorú hneď všetko nazlostí, dokonca až tak, že hodí o zem tanier, možno budete patriť k sangvinikom alebo melancholikom. Charakteristiku týchto temperamentov, sme vám sľúbili priniesť v tomto vydaní. Dnes chceme poukázať na záporné dojmy z vlastností týchto dvoch temperamentov v spoločenskom styku. Určite sa vám nepáčia u iných a ak si ich uvedomíte u seba, možno by ste chceli aj niečo zmeniť.
Patríte k ľuďom, ktorí nevedia obsedieť na jednom mieste a cítite potrebu vždy niečo robiť? Ak ste na nejakom podujatí s prednáškou, vyrušujete susedov polohlasnými komentármi alebo súhlasne prikyvujete či nesúhlasne krútite hlavou a gestikulujete rukami? Porady bývajú pre vás nudné a krátite si čas čarbaním po papieri a niekedy sa vám podarí pokresliť aj viac listov v poznámkovom bloku? Doma deťom zakazujete, aby vám skákali do reči. Vy to však robíte suverénne a pri rozhovore nedodržiavate logickú niť myšlienky, preskakujete z jednej témy na druhú. Neraz sa preruší kontinuita reči aj pod vplyvom najnepatrnejších podnetov - niekde spadne niečo na zem a vaše uši to hneď začujú alebo nebodaj preletí mucha, či na stene sa objaví tieň a už začnete hovoriť o niečom úplne inom, ako pred niekoľkými sekundami. Ľudia sú z toho zmätení a unavuje ich to.
Záporný dojem vyvoláva u ľudí aj bežný hovor, ak ho niektorí sprevádzajú výkrikmi - až neprirodzene emocionálnymi, napr. na zájazdoch niekto vykrikuje slová ako "úchvatné, senzačné, kolosálne, fantastické". Ak to máte vo zvyku, snažte sa tejto vlastnosti zbaviť, lebo, verte, ľudí otravuje. Na jednej dovolenke v zahraničí dvadsať ľudí takto obšťastňovala jedna účastníčka dva týždne a to denne, či stála pred hrobkami faraónov, alebo sa kúpala v mori. Opísali sme záporné dojmy, ktoré vznikajú z vlastnosti sangvinikov.
A čo nežiaduce prejavy melancholikov? Sú schopní donekonečna uvažovať aj o úplnej malichernosti, ktorú niekto vyslovil alebo o slove na jeho adresu a trápiť sa tým, aj keď o nič nejde. Niektorí sú nesmelí riešiť najbežnejšie veci, akoby sa báli dôsledkov, často sa vracajú k začatej myšlienke a dlho sa zdržiavajú pri jednoduchých veciach, akoby uvažovali, či sú dosť ohľaduplní a čo povie ten alebo onen. Považujú ich takto za ľudí so slimačím tempom. Niektorí melancholici sú veľkí trémisti, spanikária, sú precitlivelí, čo často vedie až do otupenosti. Precitlivenosť spôsobuje neschopnosť triezvo argumentovať a obhájiť svoje názory, čo vedie ku konaniu v afekte - nie agresívnemu, ale rezignáciou, plačom, útlmom, útekom. Sú to reakcie na vonkajšie podnety, odlišujúce sa u každého temperamentu rýchlosťou a dynamickosťou. Nemusia sa vám páčiť. To ale neznamená, že budeme ľudí odsudzovať, že sú napr. cholerici, sangvinici, flegmatici či melancholici, či je človek veselý, smutný, spoločenský, uzavretý. To, či dojmy z vlastností temperamentu sú kladné alebo záporné, nezávisí od javu, ako od jeho miery.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.