príležitostí na takéto nákupy. Na milión obyvateľov pripadá na Slovensku 14 hypermarketov. V Maďarsku je ich osem a v Poľsku päť. Vyplýva to zo štúdie Nákupné zvyklosti a preferencie 2004 od spoločnosti ACNielsen.
Slovensko zaznamenalo v rokoch 2000 až 2004 najväčší nárast počtu hypermarketov v strednej Európe. Ich počet sa zvýšil o 295 percent a to nás priblížilo k Česku, ktoré je so 16 hypermarketmi na milión obyvateľov na prvom mieste v regióne. Takmer polovica Slovákov utratí v hypermarketoch najväčšiu časť svojho rozpočtu. "Je to taká skupina ľudí, ktorá si rada vyberá z veľkého množstva tovarov," hovorí analytik agentúry na prieskum trhu Terno Ľubomír Drahovský. Ide o ľudí, ktorí uprednostňujú jednoduchý nákup "pod jednou strechou" pred chodením po viacerých obchodoch.
Naopak, diskontné predajne obľubujú ľudia, ktorým stačí vybrať si z malého množstva tovarov a uprednostňujú predovšetkým nízku cenu. Tých je však podľa prieskumu menšina. Pravidelne takto nakupujú dve percentá ľudí, čo je najmenej z okolitých štátov. Až 50 percent ľudí nakupovanie v diskontoch odmieta. V porovnaní s okolitými štátmi je Slovensko najchudobnejšie na počet diskontných predajní. Zatiaľ funguje len jedna diskontná sieť a na milión obyvateľov pripadá len sedem takýchto obchodov. V Česku, Poľsku i Maďarsku je ich vyše 30.
V počte supermarketov je na tom Slovensko porovnateľné s Poľskom a Maďarskom. Vo všetkých týchto krajinách vychádza asi 40 supermarketov na milión ľudí. Takmer dvojnásobne viac obchodov je v Česku. Rozdiel medzi hypermarketom, supermarketom a diskontom spočíva predovšetkým vo veľkosti predajnej plochy a počtom položiek. Najväčšie hypermarkety majú predajnú plochu od troch tisíc štvorcových metrov. Na pultoch majú 10- až 60-tisíc druhov tovaru. Supermarkety ponúkajú okolo 6-tisíc druhov tovaru na predajnej ploche do troch tisíc štvorcových metrov. Diskonty sa veľkosťou podobajú na supermarkety, majú však len okolo tisíc druhov tovaru. Väčšinou predávajú neznačkové veci za veľmi nízke ceny.
Dana Slámová zo spoločnosti ACNielsen tvrdí, že najdôležitejším kritériom pri výbere obchodu je na Slovensku jeho dostupnosť. Slováci ako jediní zaradili medzi päť najdôležitejších kritérií aj nižšiu cenu väčšiny výrobkov. Prieskum neodpovedal na otázku, či veľký význam ceny pre Slovákov vyplýva z nižšej priemernej mzdy, než majú ľudia v susedných krajinách.
Autor: pcs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.