samosprávnych krajov. Zastúpenie všetkých slovenských regiónov pod jednou strechou sa pripravovalo dva roky. Zatiaľ majú v Bruseli svojich predstaviteľov len Bratislavský, Košický a Prešovský kraj, od mája sa k nim pridajú Nitra, Banská Bystrica, Žilina, Trenčín a Trnava.
Slovenský dom bude sídliť na troch poschodiach administratívnej budovy na Avenue Cortenbergh 89 len kúsok od slovenského stáleho zastúpenia pri EÚ a európskych inštitúcií. Regióny zo Slovenska obsadia v osemposchodovej budove tri podlažia na siedmom budú sídliť zástupcovia Bratislavy, Košíc a Prešova, ktorí už sú v Bruseli. V zastúpení pod jednou strechou vidí trojica regiónov, ktoré už sú v Bruseli prítomné, najmä možnosť efektívnejšie pôsobiť a presadzovať záujmy, lepšie sa prezentovať a koordinovať aktivity v oblasti public relations. Ľahšie by tiež malo byť aj sledovanie jednotlivých politík EÚ. „Zatiaľ čo dnes musí každý zástupca regiónu sledovať všetko, v Slovenskom dome si jednotlivé oblasti fungovania EÚ rozdelíme a budeme sa vzájomne informovať," vysvetľuje šéfka prešovského zastúpenia v Bruseli Natália Tarasovová.
Počiatočné náklady vyčíslil šéf košického zastúpenia Marek Kolarčík na 3,5 milióna korún, teda necelých 440 000 na každý kraj. Táto suma by mala stačiť na úpravy priestorov budovy, kde treba prestavať niektoré priečky, vytvoriť infraštruktúru pre počítačovú sieť, zabezpečiť nábytok pre spoločné priestory, kopírovacie zariadenie a podobne. Mesačné nájomné priestorov bude potom stáť každý kraj necelých 1000 eur, za spoločné služby (internet, telefóny, webstránka, upratovanie, tlač, plat spoločného manažéra) bude treba zaplatiť ďalších 600 eur. Za rok tak každý kraj zaplatí asi 19 200 eur. Nie je to málo, ale zástupcovia krajov tvrdia, že stále je to jedna z lacnejších ciest.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.