vysokoškolského štúdia. Ak poslanci definitívne schvália tento návrh v predloženom znení, študenti vysokých škôl budú od septembra platiť za vysokoškolské štúdium od 0 do 26
Návrh zákona podporili všetci poslanci vládnych strán s výnimkou Józsefa Kvardu z SMK, ktorý sa zdržal hlasovania. Za schválenie boli tiež štyria nezávislí poslanci Ivan Šimko, Ladislav Polka, Miroslav Abelovský a Alexej Ivanko. Proti zákonu hlasovali členovia opozičných klubov ĽS-HZDS, Smeru a KSS, a takisto nezávislí poslanci Rudolf Žiak, Ján Mikolaj, Vojtech Tkáč, Gustáv Krajči a Ivan Hopta. Dvaja členovia ĽS-HZDS - Tibor Mikuš a Milan Cagala - sa hlasovania zdržali. Rovnaký postup zvolili aj piati nezávislí poslanci združení v Slobodnom fóre a ich nezávislí kolegovia Ján Gabriel, Herman Arvay a Igor Pinkava.
Spoplatnenie vysokoškolského štúdia je podľa ministra školstva Martina Fronca dovŕšením reformy vysokých škôl a zároveň jedna z posledných vládnych reforiem, ktoré by mali byť schválené v tomto volebnom období. Ak by po definitívnom schválení zákona vyberali školy od študentov maximálne školné, získali by viac ako 3,5 miliardy korún. Z nich 65 percent by mohli použiť na rozvoj a skvalitnenie vzdelávania a 35 percent by sa vrátilo naspäť študentom v podobe prospechových a motivačných štipendií. Použitie financií zo školného budú môcť študenti vetovať.
Konkrétnu výšku poplatku by mali určiť rektori vysokých škôl alebo dekani fakúlt. Ministerstvo školstva odhaduje, že v prvom roku by to v priemere malo byť okolo 8-tisíc korún. VŠ v prechodnom období dvoch rokov nebudú musieť od študentov vybrať žiadne peniaze, potom minimálne 5 percent z priemerných ročných nákladov na vysokoškoláka v SR, teda okolo 4 300 korún. V prípade zavedenia školného by ho študenti mohli platiť z pôžičky, na ktorú bude mať nárok každý vysokoškolák študujúci na Slovensku aj v zahraničí. Splácať ju bude musieť začať až po skončení štúdia, keď jeho mesačný príjem presiahne minimálnu mzdu 6 500 korún.
Podľa predpokladu ministerstva bude na spustenie pôžičkového systému potrebných v najbližších rokoch okolo 6 miliárd korún. Vysokoškoláci si okrem pôžičky na úhradu školného budú môcť aj naďalej požičať od štátu 40-tisíc korún ročne na hradenie životných nákladov.
Posilniť by sa mal aj systém sociálnych štipendií. Maximálna výška sociálneho štipendia vzrastie z terajších maximálne 2 500 korún na približne 6 800 korún. Vzrásť by mal aj počet poberateľov. V súčasnosti dostáva sociálne štipendium približne 11 percent študentov, po schválení zákona by to malo byť 30 percent všetkých študentov. Minister Fronc uviedol, že na tento účel má odložených okolo 300 miliónov korún v štátnej pokladničnej správe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.