penále po zaplatení istiny dlhu. "Naše pobočky dostali približne pätnásťtisíc žiadostí o odpustenie penále," upresnil riaditeľ sekcie ekonomiky v Sociálnej poisťovni František Kurej.
Neplatiči odvodov dostali amnestiu na penále, ak sumu, ktorú dlhovali na poistnom, zaplatili poisťovni do konca minulého roka. Po splatení však museli Sociálnu poisťovňu požiadať o odpustenie penále. Poisťovňa teraz posudzuje každú žiadosť zvlášť. "V oblasti mimoriadneho odpustenia penále sa uskutočňuje v súčasnosti konanie," tvrdí Kurej.
Šéfekonóm ING Bank Ján Tóth nepovažuje generálny pardon pre neplatičov za štandardný nástroj dodatočného získavania zdrojov. "Vo všeobecnosti sa podobný krok odporúča robiť len raz a nečakane," tvrdí Tóth. Opakované odpúšťanie penále môže podľa neho znížiť motiváciu ľudí platiť načas, keď počítajú s podobnou amnestiou aj v budúcnosti.
Na Slovensku išlo v rozmedzí dvoch rokov už o druhú amnestiu. V roku 2002 takto poisťovňa od neplatičov získala 4,9 miliardy korún. O odpustenie penále vtedy požiadalo vyše 23-tisíc neplatičov, ktorí na penále dlhovali 2,9 miliardy. Sociálna poisťovňa zamietla 4 400 žiadostí, keď žiadatelia síce zaplatili dlžné poistné, ale ďalej ho už znova neplatili.
Zmeny v legislatíve už ďalší generálny pardon nepovoľujú. Peniaze od pätnástich tisícok amnestovaných neplatičov neboli koncom minulého roka jedinými dodatočnými príjmami Sociálnej poisťovne. Od štátu dostala ďalších 1,1 miliardy korún v rámci oddlžovania Železníc SR.
V najbližších rokoch by sa malo hospodárenie Sociálnej poisťovne zhoršiť. Čaká sa totiž výpadok príjmov v priebežnom dôchodkovom fonde, keď si ekonomicki aktívni ľudia začnú sporiť na penzie na vlastných dôchodkových účtoch, a nebudú teda odvádzať toľko odvodov do priebežného piliera ako doteraz.
Nastávajúce problémové hospodárenie Sociálnej poisťovne zaťaží hospodárenie celej verejnej správy. Inštitút finančnej politiky, analytické centrum rezortu financií, vyčíslil, že ak do druhého piliera vstúpi prieskumami deklarovaný počet ľudí, deficit verejných financií sa dodatočne prehĺbi postupne o 0,4 percenta tento rok až na 1,3 percenta v roku 2010. Na plán splniť maastrichtské kritériá to však nebude mať vplyv.
(tv)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.