ekonomickej výkonnosti EÚ. Nová stratégia by sa mala zamerať na hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, ale pri zachovaní sociálnych a ekologických cieľov.
Únia si pred piatimi v rámci tzv. Lisabonskej stratégie stanovila ambiciózny cieľ predstihnúť USA a stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou ekonomikou sveta založenou na znalostiach a kvalitných pracovných miestach. Po piatich rokoch je však bilancia toho úsilia skôr zlá a zaostávanie za Amerikou sa ešte prehĺbilo. Nedávna správa združenia európskych priemyselných a obchodných Eurochambers ukázala, že ekonomika EÚ zaostáva za USA najmenej o dve desaťročia. Priemerný hospodársky rast únie sa už niekoľko rokov pohybuje pod jedným percentom HDP, zamestnanosť sa zvyšuje len veľmi pomaly, investície do vedy a výskumu sú ďaleko od záväzku troch percent HDP a nie je dokončený vnútorný trh EÚ. Uvedomujú si to aj lídri členských štátov, ktorí podľa návrhov summitu „vyzvú na naliehavé kroky".
Prehodnotenie Lisabonskej stratégie navrhla začiatkom februára Európska komisia. Nová stratégia je jednoduchšia, obsahuje menej cieľov a úloh a zameriava sa na dve hlavné priority hospodársky rast a tvorbu pracovných miest. Okrem toho stavia do popredia zvyšovanie produktivity práce a investície do vedy, výskumu a vzdelávania. Podľa komisie by navrhované opatrenia mohli do roku 2010 zabezpečiť dodatočný rast HDP únie o tri percentá a vytvoriť šesť miliónov pracovných miest.
Nový plán predpokladá väčšiu zodpovednosť členských krajín EÚ: každá z nich má byť povinná vypracovať národnú stratégiu s konkrétnymi úlohami a termínmi a vytvoriť post národného koordinátora, akéhosi pána Lisabon. Slovensko podľa ministra financií Ivana Mikloša novú stratégiu podporuje. „Tá revidovaná lisabonská stratégia ide správnym smerom, vlastne je v intenciách toho, čo sme na Slovensku robili, aj v reformách, aj v prijatí tej národnej lisabonskej stratégie," povedal Mikloš novinárom v Bruseli pred summitom.
Podľa neho jediný problém vidí Slovensko v úmysle harmonizovať daňové základy pri podnikových daniach, ktorý je v stratégii zahrnutý. „Ale to je myšlienka, ktorá sa tak či tak preberá na pracovnej úrovni a vyžaduje aj tak konsenzus, takže nie je to nejaký zásadný problém, že je to tam spomenuté," dodal Mikloš.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.