ekonomickej výkonnosti EÚ.
Nová stratégia by sa mala zamerať na hospodársky rast a tvorbu pracovných miest, ale pri zachovaní sociálnych a ekologických cieľov. Únia si pred piatimi v rámci tzv. Lisabonskej stratégie stanovila ambiciózny cieľ predstihnúť USA a stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou ekonomikou sveta založenou na znalostiach a kvalitných pracovných miestach.
Súčasný text návrhu smernice však nie je prijateľný a treba ho zmeniť. Rovnaký názor zastáva predseda Európskej komisie José Manuel Barroso, ktorý už začiatkom februára vyjadril pripravenosť EK podieľať sa na prepracovaní návrhu a zohľadniť v ňom „legitímne" obavy zo sociálneho dumpingu. Komisia chce podľa neho mzdy a sociálne normy naopak zvyšovať. Práve princíp krajiny pôvodu je kameňom úrazu v spore okolo smernice. Francúzsko a Nemecko opakovane vyzvali nielen na prepracovanie, ale na stiahnutie návrhu spornej smernice z legislatívneho procesu a predloženie nového. Ich požiadavku včera podporil generálny tajomník Európskej odborovej konfederácie (ETUC) John Monks. „Chceme, aby komisia stiahla smernicu a začala odznova. Liberalizácia služieb nemôže byť postavená na znižovaní štandardov," vyhlásil Monks po summite tzv. sociálnej tripartity, ktorý sa konal pred vrcholnou schôdzkou EÚ.
Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda vyjadril včera krátko pred ekonomickým summitom EÚ v Bruseli podporu liberalizácii trhu so službami a varoval pred protekcionizmom. „Patrím k tým, ktorí podporujú liberalizáciu služieb a nie protekcionizmus," povedal Dzurinda novinárom počas schôdzky lídrov z Európskej ľudovej strany (EPP) v Meise neďaleko Bruselu. Liberalizácia služieb vyvoláva už niekoľko týždňov búrlivú debatu vo vnútri EÚ. Hoci sa členské štáty zhodujú na potrebe otvoriť služby priamej konkurencii a dokončiť tak jednotný európsky trh, najmä Francúzsku, Nemecku, Belgicku a Švédsku sa nepáči súčasný návrh smernice, ktorý pripravil predchádzajúci komisár Frits Bolkestein.
Autor: gir
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.