koncentračných táborov 1 000 žien a dievčat. Od marca do októbra 1942 bolo celkove zo Slovenska odtransportovaných 57 752 obyvateľov židovského pôvodu, z ktorých prežilo len asi pol percenta.
Tento rok sa k výročiu prvého transportu slovenských židovských občanov uskutočnia v Poprade spomienkové akcie 31. marca. O 15.30 h bude pietna spomienka pri Pamätnej tabuli na železničnej stanici v Poprade a o 16.00 h otvoria v Tatranskej galérii v Poprade výstavu s názvom Zachor - Pamätaj!, ktorej spoluorganizátorom je Slovenské národné múzeum - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave. "Tieto tragické udalosti treba aj dnes pripomínať, nesmú sa zahmliť ani stratiť," povedal pri tejto príležitosti výkonný predseda Ústredného zväzu Židovských náboženských obcí v SR (ÚZ ŽNO) František Alexander.
Slovensko sa podľa mienky predstaviteľov ÚZ ŽNO stále nevyrovnalo s históriou vojnového slovenského štátu, i keď sa o tejto téme viac hovorí ako v minulosti, tá reflexia stále nie je adekvátna. "Podľa najnovších zistení relatívne najviac slovenských židov, okolo 24 000 zahynulo v Sobibore na poľsko-ukrajinských hraniciach a nie v Osvienčime, Treblinke či Majdanku, ako sa donedávna myslelo," uviedol vedúci kancelárie ÚZ ŽNO Jozef Weiss. Preto sa pripravuje 18. mája 2005 odhalenie pamätnej tabule v Sobibore za účasti predstaviteľov vlády Slovenskej republiky, ÚZ ŽNO v SR a ďalších hostí.
Vo východopoľskom Sobibore sú dva veľké masové hroby, bolo tam celkove zavraždených asi 200 000 židov, väčšinou poľských ale aj holandských a slovenských židovských občanov, čo potvrdzujú poznatky zahraničných historikov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.