západoeurópskymi krajinami. Aj v týchto krajinách sú však oblasti, v ktorých zavádzanie internetu postupuje len pomaly. Ide napríklad o mnohé vidiecke oblasti Spojeného kráľovstva, ktoré sa vyznačujú roztrúseným a pomerne riedkym osídlením. Ukazuje sa, že zavedenie širokopásmového a rýchleho internetového pripojenia do týchto oblastí predstavuje vážny problém. Skúmajú sa preto rôzne relatívne netradičné možnosti, ako tento problém vyriešiť. Jedno z možných riešení navrhuje konzorcium Capanina, v ktorom je združených veľa akademických pracovísk, firiem a inštitúcií z rôznych krajín a ktoré pracuje pod vedením univerzity v Yorku v severnom Anglicku. Toto konzorcium skúma možnosť sprostredkovať privedenie širokopásmového internetu do odľahlých oblastí britských ostrovov antény na balónoch alebo bezpilotných lietadlách, pohybujúcich sa vo veľkých výškach.
Výskumný tím už vykonal skúšky na letisku v Pershore, pri ktorých bola preukázaná možnosť vytvoriť vysokorýchlostné optické spojenie v milimetrovom pásme (na frekvencii 28/31 GHz), pričom anténa bola upevnená na upútanom balóne. Konzorcium Capanina plánuje poskytovať vidieckym oblastiam bezdrôtové pripojenie na internet s rýchlosťou až 120 Mbit za sekundu. Takéto pripojenie budú môcť využívať aj mobilní užívatelia, napríklad cestujúci vo vlakoch. Konečným cieľom konzorcia je "zavesiť" do stratosféry, teda do výšky približne 20 km nad zemským povrchom, niekoľko balónov alebo bezpilotných lietadiel s anténami, pričom jedna takáto základňa by poskytovala internetové pripojenie v okruhu asi 60 kilometrov. Ak sa tento projekt realizuje, bude poskytovať širokopásmové pripojenie, ktoré bude približne 2 000 ráz rýchlejšie ako pripojenie prostredníctvom klasického modemu a asi 200 ráz rýchlejšie ako je dnešné káblové širokopásmové pripojenie ADSL. Ďalšie skúšky s nosnými balónovými plošinami vo veľkých výškach uskutoční talianska firma CGS a japonská firma NICT. Na projekte Capanina sa zúčastňuje 14 partnerov z rôznych krajín Európy (okrem iného aj z Maďarska a Slovinska) a z Japonska. Celkové náklady na tento projekt sú 5,6 milióna eur, pričom väčšinu prostriedkov poskytne Európska únia z fondov rámcového programu 6.
Mimochodom, viete čo znamená názov Capanina? Nie, tento názov nemá nič spoločné s internetom, pretože je to jednoducho meno jednej talianskej reštaurácie, v ktorej sa konali počiatočné rozhovory o tomto projekte. No a pokiaľ už internet máte, viac sa o projekte Capanina môžete dozvedieť na adrese www.capanina.org.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.