dvere do jeho vily Elektry. Mečiar z nej niekoľko týždňov nevychádzal, hoci polícia ho chcela vypočuť vo viacerých kauzách.
Deň predtým Mečiara vyšetrovateľ obvinil z nezákonného vyplatenia odmien členom vlády, polícia mu však nevedela doručiť predvolanie na výsluch. Vtedajšiemu ministrovi vnútra Ladislavovi Pittnerovi z SDKÚ a šéfovi vyšetrovateľov Jaroslavovi Ivorovi došla trpezlivosť a dali príkaz na akciu.
Krátko pred deviatou ráno polícia megafónom Mečiara vyzvala, aby vyšiel von. Keď nik nereagoval, kukláči cez záhradu vnikli k zadnému vchodu a odpálili sklenené dvere. V Elektre okrem Mečiara objavili poslancov HZDS Pavla Delingu, Stanislava Husára a redaktora televízie Markíza, ktorý všetko nakrúcal.
Mečiar nekládol odpor a keď pod dohľadom polície vychádzal z domu, zakýval desiatkam svojich priaznivcov so slovami: "Nebojte sa, ja sa tiež nebojím."
Eskorta aj so sanitkou ho odviezla na výsluch do Bratislavy, kde mal vypovedať ku kauzám zavlečenie prezidentovho syna, sabotáž a k podozreniu z nezákonne vyplatených odmien. Mečiar buď nevypovedal, alebo len veľmi stručne a po troch hodinách ho polícia prepustila. Obvinenia napokon súdy Mečiara zbavili, lebo o odmenách nerozhodoval sám, ale celá vláda.
Mečiar dodnes vierohodne nevysvetlil, kde zobral peniaze na svoju vilu Elektra. Nevysvetlil ani, ako jeho deti prišli k desiatkam miliónov korún, za ktoré nakúpili viaceré nehnuteľnosti.
Premiér a predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda o Mečiarovi v minulosti povedal, že nebude dôveryhodným partnerom dovtedy, kým nepovie, odkiaľ peniaze na Elektru vzal.
V roku 2002 švajčiarsky podnikateľ československého pôvodu Peter Ziegler vyhlásil, že Mečiarovi požičal ešte v marci 1999 viac ako 41 miliónov korún na 10 rokov. Prvú splátku má vraj zaplatiť tento rok. Ziegler vtedy odhadol hodnotu Elektry na šesť až sedem miliónov amerických dolárov, čo bolo 300 miliónov korún. Mečiar tvrdí, že bývalú odborársku ubytovňu kúpil za 5 miliónov korún.
Autor: rk
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.