slovenského gymnázia (1862 - 1874), na ktorom študovali alebo učili významní predstavitelia slovenskej kultúry - Ormis Zoch, Kukučín, Banšell, Škultéty a iní. (Patronátne gymnázium bola slovenská stredná cirkevná škola bez podpory štátu. Patronát mal na starosti materiálne zabezpečenie školy a v styku s cirkvou alebo štátnou vrchnosťou bol právnickou osobou a predsedom patronátov boli významné osobnosti.)
Pri revúckom gymnáziu bolo aj tzv. učiteľské semenisko (učiteľský ústav), v ktorom sa vyučovalo tiež po slovensky.
Menej je už známe, že v Revúcej vznikol v roku 1870 Ormisov dievčenský ústav. Bol to súkromný ústav pre vzdelávanie slovenských dievčat a jeho zakladateľmi boli S. Ormis, A. H. Škultéty, Ľ. Greiner, J. Fakla, A. Tóth, správca J. Botto. Dievčatám od 9. do 13. rokov (v 1. ročníku pre 9 - 10 ročné, v 2. ročníku pre 10 - 12 ročné a v 3. ročníku pre 13 ročné a staršie) poskytoval v trojročnom štúdiu všeobecné vzdelanie v národnom duchu, praktické zručnosti pre vedenie domácnosti a výchovu detí. Autorom myšlienky založenia ústavu bol Samuel Ormis (1824 - 187!5) pedagóg a ľudovýchovný pracovník. Vypracoval návrh na zriadenie tzv. jednotnej školy, ktorá mala spojiť gymnázium, reálku, učiteľský ústav, hospodársku, vojenskú a dievčenskú strednú školu. V Revúcej , kde sa narodil a žil až do smrti, okrem ústavu pre dievčatá založil Potravný spolok, Meštiansky čítací spolok, Vzdelávací spolok remeselníckych tovarišov. Vzájomnú pomocnicu. Bol autorom učebnice zemepisu, prírodopisu, šlabikára, Slovenského pozorníka a Výchovovedy pre seminaristov a rodičov.
Foto: Archív
Texty k foto: V Košiciach vznikla Vyššia dievčenská škola v roku 1891, ktorá bola pokračovaním meštianky a úrovňou výuky sa približovala gymnáziu
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.