reklamáciou. Uviedla to na utorkovej tlačovej besede venovanej ochrane práve spotrebiteľov štatutárka informačného a spotrebiteľského centra INFOSPOT Jana Drgoncová.
Pritom až 70 % spotrebiteľov na Slovensku vôbec nepozná svoje práva, doplnila pre TASR štatutárka Spotrebiteľskej informačnej agentúry (SIA) Margita Palušová. Na riešenie tejto situácie vzniklo na podnet Ministerstva hospodárstva (MH) SR Európske centrum spotrebiteľov (ECS), ktorého úlohou je zjednotiť rozbité spotrebiteľské prostredie na Slovensku. Bude ochraňovať zákazníkov a zameriavať sa najmä na klamlivé akciové ponuky, pretože podľa prieskumu vykonaného pre INFOSPOT a Asociáciu spotrebiteľských zväzov na akcie reaguje až 77 % spotrebiteľov. Podľa výsledkov prieskumu počas ostatných troch mesiacov kúpilo 39 % zákazníkov nekvalitný tovar. "Za fungovanie spotrebiteľskej politiky je zodpovedné MH SR, ktoré by malo usmerňovať jej vývoj nielen vzdelávaním spotrebiteľov, ale najmä zvýšením pokút, sankcií a dozoru nad výrobcami a predávajúcimi," konštatovala Drgoncová.
Spotrebiteľom je k dispozícii aj nový internetový portál, od ktorého vzniku SIA podľa Palušovej zaznamenala až o 70 % viac sťažností kupujúcich. Najčastejšie sa zákazník stretáva s nákupom nekvalitných potravín, odevov a obuvi, menej často sa chyby vyskytujú v bielej a čiernej technike, cestovných, bankových, poisťovacích službách a bývaní. ECS bolo založené 2. marca zlúčením Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska, centra INFOSPOT a SIA.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.