podmorské zemetrasenie so silou 8,2 až 8,5 stupňa Richterovej škály. Vedecké stredisko v USA, ktoré sleduje vývoj cunami, odporučilo evakuáciu osôb vo vzdialenosti 1 000 kilometrov od epicentra.
Medzi ľuďmi v oblasti Indického oceánu zavládla panika, avšak odnikiaľ neboli do 21:00 SELČ hlásené škody ani mrtví. Zemetrasenie bolo zaznamenané o 18:09 hodine SELČ. Udrelo veľmi blízko miesta prírodnej katastrofy, ktorá sa odohrala 26. decembra a pri ktorej zahynulo asi 300 000 ľudí a 1,5 milióna ostalo bez prístrešia. Sila otrasov vtedy činila deväť stupňov. Podľa stanice CNN sa ale tentoraz šírili morské vlny skôr juhozápadne, k ostrovu Maurícius.
Hovorca amerického úradu pre geologické pozorovania Don Blakeman povedal televízii CNN, že by mala začať evakuácia ľudí z pobrežia. "Ak sa teraz objavia cunami, nebudú také rozsiahle ako tie decembrové," povedal. Pracovníci tichomorského strediska pre cunami však oznámili, že včerajšie zemetrasenie môže vyvolať ničivé cunami nielen v Indickom oceáne, ale tiež v okolitých moriach. Ak by sa cunami, ktoré sa šíria mimoriadne rýchlo, neobjavili do troch hodín, nebezpečenstvo pominie.
Varovanie o možných vlnách cunami včera vydali Thajsko, India i Srí Lanka. Malajzia odporučila obyvateľom západného pobrežia odísť do vyvýšených miest. Podľa televízie BBC utekali tisíce ľudí v indonézskej provincii Aceh na kopce. V provincii Aceh, ktorá bola v decembri zasiahnutá najciteľnejšie, je prerušený elektrický prúd. Ľudia otrasy cítili dve minúty.
V mestách na východe Srí Lanky zavýjali sirény a ľudia boli vyzývaní, aby opustili pobrežie. Podľa zvláštnej spravodajkyne ČTK, ktorá je teraz na juhu krajiny v meste Galla, sa evakuácia začala. Otrasy cítili veľmi zreteľne obyvatelia malajského pobrežia a niektorí tvrdia, že silnejšie než v decembri. Panika zavládla na indickom súostroví Andamany a Nikobary, kde v decembri zahynulo 16 000 ľudí.
Podľa amerického úradu pre geologické pozorovania malo včerajšie zemetrasenie epicentrum asi 200 kilometrov severozápadne od mesta Sibolga na Sumatre v hĺbke 30 kilometrov.
Autor: grz
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.