ide už o šiesty pokus o presadenie normy tohto typu, vysoká zhoda, s akou uspela, na prvý pohľad prekvapila. Na druhý si treba uvedomiť, že máme predvolebný rok, v ktorom politici už plne podliehajú "výzvam doby".
Preukazovanie majetku bez predchádzajúceho obvinenia z trestného činu je, ako sme si už v minulosti povedali, v podstate boľševická úchylka. Pustiť štát do kontroly ľudí, len na základe udania či podozrenia, je krok do zatratenia - nevieme, čo bude nasledovať. Od bývalých návrhov (či už Smeru alebo vládneho, ktorý predkladal a z druhého čítania stiahol Daniel Lipšic) je ale nový pokus "lepší" o to, že by sa už naozaj netýkal všetkých občanov. Suma majetkového prírastku, ktorej legálnosť by bol oprávnený skúmať prokurátor a po jeho návrhu súd, je totiž daná hranicou tisícnásobku minimálnej mzdy, čiže momentálne 6 a pol milióna korún. To je novinka, ktorou chce Fico obísť výhrady, že pri nejakom nižšom limite by sa preukazovanie majetku premenilo na nástroj šikanovania bežných ľudí, čo si napríklad svojpomocou postavili rodinný dom a pod.
Zákon má údajne postihovať najmä politikov činných po roku 1990, z ktorých "veľa zbohatlo a museli by žiť ako egyptskí faraóni, aby mali také majetky, ako majú" (Robert Fico). Veľmi dobrá otázka by bola, že či existuje väčší boľševik ako ten, kto si myslí, že politici pred rokom 1990 nebohatli. Paragrafované znenie pritom spomína výslovne hranicu 1990 a - nehovorí len o politikoch, ale "NAJMÄ o ústavných činiteľoch".
O tom, že nielen filozoficky, ale aj vecne je tento návrh zákona kardinálny nezmysel, svedčí aktuálna aféra Stanislava Grossa v Česku. Premiér, čiže ponovembrový politik, nevie preukázať, od koho si požičal 900-tisíc Kč na byt. (Z kauzy je už čistá groteska - tento týždeň vyjdú v pražských centrálnych denníkoch inzeráty, v ktorých predseda českej vlády vyzýva svojho anonymného veriteľa, aby sa prihlásil a doniesol zmenku, aby mu ju preplatil. Absurdum.) A teraz si predstavme, že v Česku platí preukazovanie majetku na slovenský spôsob. Takže čo? Predseda vlády je verejne usvedčený, že mal nelegálne príjmy (jeho vysvetleniam verí iba mentálne retardovaný) vo výške 900-tisíc Kč. Ficov zákon sa však na Grossa - nevzťahuje! Limit je predsa 6,5 milióna, čiže premiér, podľa tohto návrhu, by bol v občiansko-právnom konaní nedotknuteľný.
Vnímate tú absurdnosť? Zákon, ktorý ideme prijímať na Slovensku, by de facto legalizoval čierne príjmy nižšie ako tisícnásobok minimálnej mzdy. A to u politikov (!!), teda ľudí, ktorí musia pre vlastnú dôveryhodnosť byť schopní - s istým zjednodušením - preukázať každú korunu príjmu. Keby tento idiotský výmysel v Česku dnes platil, Gross by skrátka povedal, že podľa zákona je povinný preukazovať iba prírastky majetku nad 6,5 milióna. A je vymaľované. Že v reálnom kontexte ide o dôveru a nie o odňatie majetku, na ktoré nemá potvrdenie? Ale v zákone je napísané, že pod 6,5 milióna ani politik nemusí nič vysvetľovať! Čo od neho chcete?
V poriadku, nás Gross nemusí zaujímať. Ficovi stačí, ak pochytá slovenských "faraónov", ktorí sa údajne nabalili ešte viac. Napríklad - Mečiara. A fakt: Elektra má hodnotu vysoko nad 6,5 milióna a sám expremiér priznal, že si od istého Zieglera, ktorý to aj verejne potvrdil, požičal nad 41 miliónov Sk. Takže hurá - máme Mečiara? Hahaha. Isteže, po prijatí tohto zákona príde tisícpäťsto udaní na Elektru. Prokurátor si predvolá Mečiara a spýta sa: Pán expremiér, z akých príjmov ste si kúpili haciendu? A predseda HZDS ukáže zmluvu o pôžičke. A prokurátor - sklapne. Alebo sa ešte spýta, že kde teda ten Ziegler je? A Mečiar povie - neviem, netuším. Túla sa, chlapec, po svete. Možno je na Bahamách, možno na Kajmanoch a jeden hovoril, že ho spláchla tsunami v Pchukete. Svet je malý - nájdite si ho. Dovidenia - neublížil som, neublížil som, nikomu z vás... A čo na to prokurátor? Ďakujem, že ste sa unúvali. A vnúčatá ako, rastú?
Nenechajme sa ohlupovať. Neexistuje taký zlodej, ktorý by si za päť rokov, čo Fico vytrubuje o preukazovaní majetku, desaťkrát neprepral všetky špinavé príjmy. Celé preukazovanie majetku je jedna veľká populistická šaráda. Ale nebezpečná, pretože implicitne podsúva, že na odhalenie korupčníkov, podvodníkov a mafií všetkého druhu nestačia v demokratickom štáte orgány činné v trestnom konaní, ale treba navyše ešte špecifickú legislatívu. Netreba. Úplne stačí, ak sa policajti, prokurátori a súdy prestanú flákať a začnú robiť to, za čo sú živení. A politici prestanú prekážať napr. pri sprísňovaní trestného zákona či budovaní špeciálneho súdu a špeciálnej prokuratúry.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.