Košickí študenti vyhrali Zlatú hviezdu európskej komisie
V rámci školskej spolupráce a dobrých vzťahov medzi Slovenskom a nemeckým Wuppertalom a zároveň pri príležitosti slovenských dní vyhlásila nemecká
Mera Karoľová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
strana divadelnú súťaž, do ktorej sa veľmi úspešne zapojili košickí študenti z Gymnázia na Opatovskej ceste a z Gymnázia Šrobárova. Išlo o projekt, ktorý by sa dal do slovenčiny voľne preložiť, ako zvláštny, cudzí alebo niečím výnimočný... "Bol to určitý konkurz nemeckej strany, ktorá prišla a my sme si povedali, že ideme do toho a zúčastnili sme sa ho. Neskôr nám bolo oznámené, že sme to vyhrali a v októbri sme sa zúčastnili prezentácie našich projektov. Nemci to skreatívnili a ukázali svoje schopnosti," povedal nám nádejný scenárista, Tomáš Hájik.
Študenti vytvorili tri rozdielne projekty zamerané na divadlo. Išlo o scenár, pod názvom "Scenár", preklad slovenského Mor ho! do nemčiny tretím projektom bol scenár "Dejá vu". "Druhou časťou bolo naše stvárnenie týchto projektov na pôde Wuppertallu," pokračuje Tomáš Hájik. "Oni to síce zmenili, ale boli sme pri tom my a bolo to skutočne zaujímavé." Druhá časť projektu, "Scenár " bol rozdelený na štyri časti a to: hnev, radosť, smútok a šťastie. "Malo to zobraziť ľudí, akí sú rozdielni, ale zároveň čo ich spája. Určité situácie prežíva každý ináč, ale nakoniec sa dá dopracovať k tomu istému výsledku. My sme do toho zakomponovali aj dialógy, ale oni to poňali viac tanečne," hovorí jedna z autoriek "Scenára", Katarína Rusinková. Celkovo sa pri realizácii nepoužívalo veľa hovoreného slova, nemecká strana asi nepredpokladala jazykovú vyspelosť našich študentov, opak bol však pravdou. "Môj námet, čiže scenár "Dejá vu", poňali Nemci ako príbeh, ktorý neskôr natočili. Išlo o zobrazenie minulosti, súčasnosti a zvláštne spojenia medzi nimi. Pretože v minulosti a súčasnosti sa nachádzajú určité rovnaké momenty, na ktoré môžeme reagovať rôzne a častokrát aj pozitívne a využiť svoje schopnosti. A to bola aj hlavná myšlienka, že my, Slováci by sme mali viac poukazovať na svoje schopnosti a znalosti a nehanbiť sa za seba. To hovorí aj názov. Veľa vecí sa opakuje a minulosťou sa môžeme veľakrát poučiť," povedal o svojom dramatickom "dielku" Tomáš Hájik. Táto študentská aktivita vyvrcholila prestížnym ocenením Európskej komisie. Ako nám povedal Tomáš Hájik: "Ponuka na zúčastnenie sa projektu prišla na mestský magistrát, ktorý to posunul našej škole. Napriek tomu sme boli všestranne podporovaní Vyšším územným celkom. Za všetkých môžem spomenúť pani Mariku Kokardovú, ktorá s nami bola aj v Nemecku a ktorej vďačíme za veľa. No a v prvom rade chcem poďakovať pani profesorke Mikolajovej, našej nemčinárke. Títo ľudia nám skutočne pomohli a stáli pri nás."
Na svojich študentov bol patrične hrdý aj riaditeľ gymnázia, PhDr. Jozef Pištey, ktorý sa spolu s učiteľkami z tejto školy, 8-mimi študentmi, pani riaditeľkou PhDr. Janou Tešerovou zúčastnili na stretnutí s primátorom mesta Košíc Zdenkom Trebuľom a viceprimátorom Košíc pánom Františkom Knapíkom v historickej radnici Košíc na Hlavnej ulici. Na slávnostnom stretnutí sa primátor mesta poďakoval prítomným za vzornú reprezentáciu mesta Košíc. Ako povedal riaditeľ PhDr. Jozef Pištey: "Mimoriadne ma teší, že tento úspech sa našim žiakom i mestám podaril práve v spolupráci s Wuppertalom, pretože práve tohto roku uplynie 25 rokov od doby, kedy začala úzka spolupráca Košíc a Wuppertalu, ktorá nám okrem každoročných výmenných pobytov našich a nemeckých študentov i učiteľov prináša aj výmenu skúseností, ale hlavne trvalé priateľstvá, ktoré už dávno prekročili hranice krajín".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.