očnú dúhovku, ich stará mama namiesto označenia cestovného lístka vloží v autobuse svoju tvár do osobitného scannera a otec nebude auto štartovať kľúčmi, ale odtlačením prsta. Takýto a podobné scenáre predpokladajú experti Európskej komisie vo včera zverejnenej štúdii o dôsledkoch zavádzania biometrických údajov na každodenný život.
Biometrické údaje, najmä odtlačky prstov, digitalizovaná fotografia tváre a obraz očnej dúhovky majú podľa expertov oveľa širšie využitie, ako len pri cestovných pasoch, vízach a povoleniach na pobyt, kde ich EÚ zavedie od budúceho roka. Štúdia expertov uvádza príklady použitia biometrie v bežnom živote pri detských hračkách, ktoré by reagovali na detský hlas či dotyk. V kuchyni by napríklad mohli biometrické údaje brániť deťom v zapnutí pre ne nebezpečných spotrebičov. Používanie biometrických údajov sa postupne stane celkom bežné v podnikovej sfére či už pri vstupe zamestnancov, ich prístupe k dokumentom či styku so zákazníkmi.
Biometrii sa nevyhne ani zdravotníctvo, elektronicky snímateľné údaje budú dominovať v cestovnom ruchu. Ani používanie biometrických údajov však nebude bez problémov a nemožno stopercentne zaručiť bezpečnosť a nenarušiteľnosť systémov. Pre každý druh biometrického údaja existuje rad výhod i nevýhod, spoločným problémom je citlivá otázka ochrany súkromných dát. Celá správa o biometrii v každodennom živote je k dispozícii na internete (ftp://ftp.jrc.es/pub/EURdoc/eur21585en.pdf).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.