podľa ktorej sa žiaci učili čítať.
Kým nebol objavený papier, šlabikáre boli vytesané do kameňa, písmená sa vyrývali do hlinených alebo voskových doštičiek, písali na drevené tabuľky. Najstarší šlabikár - kamenný - objavili archeológovia v Nippure (v Mezopotámii), tabuľky z hliny, vosku a dreva boli zaužívané v starom Grécku a Ríme pred objavením papyrusu. Na našom území volali šlabikár aj "abecedár", lebo na drevených doštičkách bola napísaná abeceda, slabiky a prvé vety modlitby. Takú podobu mal náš najstarší šlabikár. Volal sa aj kohútik a to podľa obrázku kohútika na konci textu. Medzi najstaršie tlačené slovenské šlabikáre patrí šlabikáre pre katolícke školy "Slabikar Slowensky ku kteremu gsou wčyl znowu pridane nektere Modlitby a Naučeňj Wiry Krestianskeg" vydaný r. 1725 v Trnave a "Nowe zhotovený Slabykář a ginj Kresťanského Náboženstwj začátkové vydaný r. 1771 v Dolnom Kubíne. Žiaci mestských latinských škôl identifikovali poznané písmená a slabiky na textoch diel latinských klasikov. Treba povedať, že šlabikáre boli vzácne a nevydávali ich vo veľkom náklade.
Až počas osvietenského absolutizmu, keď germanizačné a maďarizačné snahy vyvolali vydávanie polyglotných slovensko-latinských šlabikárov ako protiváhu odnárodňovacích tendencií, začal vychádzať väčší počet. Boli to rôzne tituly ako napr. "Syllabikár ku prospechu národních sskol w Krállowstwj Uherském" (vychádzal až do 19. stor.), "Začátkové Latinského gazyku (Trnava 1728). V evanjelických školách sa používal tolerančný ABC šlabikár, alebo Slabikář, z kterého se djitky magj učiti. Pjsmeny znáti slabikowati a čjisti, ku prospechu Mládež ewangelitskou zvlášť Wsetjnskou. Z polyglotných je najznámejší šlabikár pre evanjelické školy "Prima legendi Elementa et Precationes aliquot" (vyšiel v Levoči, B. Bystrici a Lipt. Mikuláši).
V katolíckych školách sa používali: "Slovenský Šlabikár pre katolícke školy v Uhorsku" a Ertlov "Abecedár" a "Prvá čítanka pre ľudové školy" (1891). Analytickou metódou je napísaná "Čítanka malých pre 1. triedu katolíckych ľudových škôl" (1888).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.