týchto milých hostí, z ktorých najmä ich mužská časť prichádza ako polievači už dopoludnia, pripravíme vhodné pohostenie. Stôl by sme mali prestrieť slávnostne a byt by mal vyžarovať veľkonočnú náladu.
Do váz naaranžujme bahniatka a rozzelenené vetvičky so zavesenými kraslicami, ktoré môžeme položiť aj na keramickú misu alebo do slameného košíka, ozdobeného žltými kuriatkami, stuhou alebo dekoratívnou zeleňou. Pre deti pripravíme čokoládové vajíčka a figúrky ako odmenu za polievanie a sladké pohostenie v podobe pečených zákuskov, vajíčok, kačičiek, ježkov, zajačikov. Nezabudneme na ich prípadné zabalenie, preto si pripravíme estetické papierové táčky, obrúsky a ozdobné vrecúška, aby sa deti nezašpinili.
Pre návštevy na Veľkonočný pondelok sa najčastejšie pripravuje na pohostenie obložená šunka s chrenom a cviklou, plnené vajcia, hrudka (syrec), klobása, dezerty, múčniky a nápoje. Najpraktickejšie je pohostenie na spôsob švédskeho stola, aby sa každý obslúžil podľa vlastnej chuti. Okrem šunky môžeme pripraviť rostbíf s bylinkovou remuládou - majonézou, rozriedenou jogurtom, ochutenou zelenými vňaťami. Pripravené studené misy dáme na stôl prikrytý obrusom, ktorého farba by mala ladiť s porcelánom aj sklom. Potom dáme na stôl dezertné taniere, príbory, obrúsky a ku každej mise priložíme predkladací príbor - lyžicu a vidlicu. Na koniec stola alebo malý stolík pokladieme poháre a to podľa toho, aké nápoje budeme podávať. Dôležité je, aby sa nápoje hodili k celkovému pohosteniu. Okrem rôznych ochutených nealko nápojov, by nemala chýbať sóda a minerálka. Vyhnime sa radšej sladeným nápojom a pre polievačov sa vôbec nehodia šumivé vína, likéry továrenskej ani domácej výroby. Mohli by spôsobiť zažívacie problémy z pomiešania rôznych nápojov, ktorými ich ponúknu. Nevhodné sú aj miešané nápoje.
Zákusky by nemali mať hrubé vrstvy krému, vhodnejšie sú suchšie a s menším obsahom cukru, pre malých polievačov môžeme pripraviť aj pečivo z kysnutého cesta, kompót a ľahký puding, prípadne ovocný pohár. Pre nás je príznačná pohostinnosť a štedrosť, to ale neznamená, že naše stoly budú ako na výstave veľkonočných jedál, ktorých veľká časť skončí v kontajneroch.
Okrem šunky pripravíme rostbíf, ktorý podávame nakrájaný na jednej mise aj s miskami s bylinkovou remuládou. Pre deti je kysnuté pečivo, kompót a ľahký krém.
PÔSOBIVÉ DEKORÁCIE
Pôsobivá je jemná dekorácia zo suchej vetvičky, natretej bielou farbou a dierkovaných kraslíc. Vetvička môže byť vyššia (vtedy ju dáme do väčšej vázy), aby vynikli na nej kraslice. Dekoráciu zo suchého konára môžeme umiestniť aj na stenu a pripevniť na ňu suché drobné kvety - fialky, sedmokrásky.
Na výrobu veľkonočných zajačikov pre deti je ešte čas. Telíčko majú z prázdnych valčekov od toaletného papiera, uši sú z kartónu a ostatné vytvoríte z farebného papiera.
Košíčky na vajíčka sú z krabičiek od margarínu, oblepených farebným papierom a ozdobených stužkou. Držadlo je z kartónu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.