kŕmené zvieratá. Krmivá musia byť v súlade s potrebou živín pre jednotlivé kategórie, aby zabezpečili udržanie dobrej kondície, ktorá podmieňuje ich zdravie a výkonnosť.
Vo výžive koní sa uplatňuje poloobjemový typ kŕmenia. Tráviaci systém umožňuje využívať rôzne rastlinné krmivá. Dôležité je rešpektovať, že kôň má jednokomorový žalúdok, ktorý je v pomere k jeho hmotnosti malý. Aj kapacita tráviaceho traktu koňa je pomerne malá. Do žalúdka dospelého koňa sa zmestí v priemere 6,5 kilogramu krmiva. Druhým obmedzením je nízka aktivita amylázy, čo limituje spotrebu jadrových krmív. Vláknina sa rozkladá na konci tráviaceho ústrojenstva, najmä v hrubom a slepom čreve.
Hendikep, ktorý vznikol v priebehu miliónov rokov vývoja koňa, keď nebol navyknutý prijímať koncentrované krmivo, hoci sa od neho požadujú neustále rastúce výkony, rieši moderná výživa. História pravidelného skrmovania "jadra" siaha do polovice 19. storočia. V súčasnosti existujú nové spôsoby ako koňa "nadopovať" energiou, sú to nové doplnkové kŕmne zmesi (DKZ). Dôležitým predpokladom správnej výživy je to, aby im boli predkladané krmivá hygienicky bezchybné a chutné. Základným objemovým krmivom je seno, ktoré sa skrmuje nerezané, a až po 6 týždňoch od zberu. Dovtedy v ňom totiž prebiehajú enzymatické procesy. V letnom období to môže byť zelené krmivo, a to aj vo forme pastvy. Na zelené krmivo kone postupne navykáme. Jadrové krmivá zabezpečujú pohotovostnú energiu v kŕmnej dávke.
Najvhodnejšie jadrové krmivá sú rôzne druhy DKZ (od rôznych výrobcov), špeciálne vyrábané pre rôzne kategórie koní. Kone kŕmime denne v konštantne stanovenom čase (rešpektujeme dĺžku kŕmenia a interval). Dochádza pritom k pravidelnej sekrečnej činnosti tráviacich žliaz už pred kŕmením, ktorá je intenzívnejšia ako pri nepravidelnom kŕmení. Nepravidelnosť nepriaznivo ovplyvňuje využitie krmív. Vzhľadom na pomerne malý žalúdok sa majú kone kŕmiť trikrát denne a za mimoriadnych okolností (dojčenie, ťažká práca) aj päťkrát denne.
Kontrolujeme množstvo prijatého krmiva, pričom rešpektujeme denný výdaj energie zvierat pri práci a tréningu. Dôležité je odhadnúť ich správnu potrebu. Potrebné je poskytnúť im dosť času na to, aby mohli skonzumovať krmivo. Dávka závisí od plemena, hmotnosti, konštitúcie, kondície a od spôsobu ich využívania. Optimálna spotreba je uvádzaná v rôznych výživárskych tabuľkách - v normách spotreby živín, zohľadňujúcich aj požiadavky na minerálnu výživu.
Súčasťou kŕmenia je tiež dodržiavanie správnej techniky. Treba zabezpečiť, aby sa krmivo a voda vždy dostali do čistých žľabov a napájadiel. Súčasťou je pravidelné odstraňovanie zvyškov neprijatého krmiva, ako aj kontrola a odstraňovanie parazitov.
Pri modernom programe výživy koní nemajú chýbať v doplnkovej kŕmnej zmesi minerálie vo forme bioplexov, teda proteinátov stopových prvkov viazaných na aminokyseliny a peptidy. Sú to chelátované stopové minerálne proteináty, v ktorých je stopový prvok chemicky naviazaný. Vytvárajú väzbu a výsledná štruktúra drží minerálnu látku v zlúčenine, čím sa zvyšuje biologická využiteľnosť minerálov a zabezpečuje ich optimálna hladina v organizme.
Ich dostupnosť a využiteľnosť je výrazne vyššia v porovnaní s anorganickými zdrojmi. Tieto prvky v uvedenej forme je preto potrebné dodávať koňom v nižšom množstve, aby mali optimálnu kŕmnu dávku.
Bioplexy sa v praxi prejavujú špecifickými účinkami na cieľové tkanivá. Bioplex zinku napríklad "rieši problémy" kopýt a kvalitu srsti. Bioplex železa zvyšuje životaschopnosť žriebät, zlepší kondíciu a zníži prejavy únavy. Bioplex medi zintenzívni rast a je dôležitý pri krvotvorbe. Bioplex selénu zlepšuje čas rekonvalescencie i funkciu pečene a napomáha osvaleniu. Bioplex kobaltu je dôležitý komponent enzymatického systému a predchádza anémiám. Bioplex mangánu štrukturálne podporuje stavbu kostí a chráni pečeň pred tukovou degeneráciou.
Ďalšou súčasťou v doplnkovej kŕmnej zmesi (DKZ) má byť upravená kvasinková kultúra. V súčasnosti sa ukazujú ako najvýhodnejšie kvasinky z rodu Sacharomyces cerevisiae (jediná schválená na trhu v EÚ je Yea-Sacc). Zakomponovaním tejto kvasinky do DKZ sa zaznamenáva prínos nielen v lepšom využití energie krmiva, ale aj tým, že stimuluje rozvoj baktérií mliečneho kvasenia. Pomáha teda premene kyseliny mliečnej vzniknutej trávením na mastné kyseliny, ktoré sú zdrojom až 50 percent energie pre kone. Kvasinky však nemajú vplyv len na lepšie využitie energie, ale aj na metabolizmus minerálnych látok. Až o 20 percent zlepšujú využitie vápnika obsiahnutého v krmive. Viac energie znamená pri laktujúcich kobylách aj vyššiu produkciu mlieka s vyšším obsahom jeho základných zložiek. V prvých týždňoch po pôrode sa mliekovosť zvyšuje o 10 percent.
Súhrne zakomponovanie týchto kvasiniek v krmive zlepšuje efekty trávenia zvierat. Okrem zvýšenia dostupnej energie a produkcie mlieka zlepší sa i rast koní. Zároveň umožňujú vyššiu dostupnosť fosforu a vápnika, a tým pevnejšie kosti. Zlepšujú kvalitu dusíka a stabilizujú pH v slepom i hrubom čreve. Pôsobia tiež ako prevencia kolík a znižujú výskyt tráviacich porúch.
Autor: MVDr. Ľubomír DZIMKO
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.