sídlom v Poprade podporu u celej koalície, nevzdávajú sa a svoju iniciatívu chcú predložiť na schválenie do parlamentu. Poslanci za SDKÚ prepokladajú, že k podaniu novely zákona o územnom a správnom členení pristúpia už možno na budúci rok po voľbách do zastupiteľstiev samosprávnych krajov.
"Naše aktivity sa stretli s veľkou podporou na úrovni obcí a miest. Zatiaľ však musíme túto inicatívu prerušiť, lebo sa pri jej realizácii vyskytli problémy, s ktorými sme nepočítali. Jeden z najväčších bol s prechodom majetku z terajšieho Košického a Prešovského samosprávneho kraja na Spišskú župu, keďže kvôli tomu by bolo potrebné novelizovať ústavný zákon o majetku VÚC. Pri súčasnej situácii v NR SR si to však neviem predstaviť. Aj podľa premiéra je to živá agenda, s ktorou sa bude naďalej pracovať. Nepovažujem to za prehru, v blízkej budúcnosti sa to určite zrealizuje," skonštatoval K. Mitrík.
Krajský šéf SDKÚ v Košiciach pritom odmieta názory, že by tým chceli vytĺkať politický kapitál. Podľa jeho slov ňou reaguje na podnety zo strany samosprávy na Spiši a to konkrétne primátorov, starostov a niekoľkotisíc obyvateľov, ktorí podpísali petíciu za zriadenie "svojej" župy.
Spišský samosprávny kraj by pozostával z okresov Stará Ľubovňa, Kežmarok, Poprad, Spišská Nová Ves a Levoča, mal by asi 350 000 obyvateľov a disponoval by rozpočtom 1,3 miliardy korún. Spišská župa podľa Mitríka úspešne existovala 600 rokov, a tak nevidí dôvod, prečo by nemohla aj teraz. To by malo veľký význam aj súčasného hľadiska pri tvorbe vyváženej regionálnej politiky. Kvôli komplexnosti celého riešenia navrhuje v zákone aj zmeny vo všeobecnej štátnej správe tak, že by jej kompetencie prevzali VÚC, čo by v praxi znamenalo zánik krajských úradov, oklieštenie právomoci obvodných úradov a úspory v štátnom rozpočte.
Podľa poslanca Viliama Novotného existujú pre vznik Spišskej župy závažné sociologické, ekonomické a politické dôvody. "Spišiaci majú pocit, že Poprad a Spišská Nová Ves sú v súčasnom usporiadaní na periférii záujmu Prešovského a Košického samosprávneho kraja. Avšak po zmene by zostali v centre novej župy. KSK by ani po "odchode" Spiša nič nestratil na svojej dôležitosti, naopak mám pocit, že jeho význam by sa ešte zvýšil. Mal by rovnaký počet obyvateľov ako "veľká" Bratislava a mohol by sa stať jej protipólom," myslí si V. Novotný.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.