informácií pápeža niekoľkokrát predčasne pochovali. Vatikán bojoval s tým, ako skĺbiť vlastné pravidlá a zároveň informovať čo najotvorenejšie. Zomrel totiž pápež mediálneho veku. Vatikánsky hovorca Joaquin Navarro-Valls napokon o jeho smrti informoval novinárov e-mailom.
O Jánovi Pavlovi II. sa hovorilo ako o veľkom komunikátorovi a virtuálnom pápežovi, ktorý vedel pracovať s médiami a dostať ich na svoju stranu. Pamätné sú momenty, keď sa dal fotografovať s bábätkom chorým na AIDS, modlil sa pri Múre nárekov, či bozkával zem počas svojich ciest.
V posledných rokoch zase médiá prenasledovali pápeža: najmä keď sa objavili informácie o jeho zhoršujúcom sa zdravotnom stave. Túto éru charakterizovali satelity a nervózni novinári pred rímskou nemocnicou Gemelli, kamery sústavne snímali čoraz viditeľnejší úpadok jeho zdravia.
Médiá a s nimi celý svet boli pri pápežovi do konca. Keď sa v piatok výrazne zhoršil jeho stav, obsadili pred Anjelským palácom pri rieke Trevure štáby televízií s vysokými platformami pre kameramanov s výhľadom na baziliku sv. Petra celé námestíčko. Po Via Conciliazione, hlavnej ulici pápežského štátu, ústiacej k Námestiu sv. Petra, chodili od piatku novinári od Brazílie, Južnej Afriky, cez Rusko až po Japonsko. "Naši novinári sú tu už od začiatku ako pápež ochorel," povedal Radek z poľského rádia Tok FM.
Informovať o smrti pápeža ako prvý, je vecou prestíže a pascou zároveň. "Pre pápeža niet nádeje," vyslala korektnú správu talianska agentúra ANSA v piatok okolo siedmej večer. Niektoré talianske televízie to nevydržali a bez potvrdenia Vatikánu išli ďalej a oznámili pápežovu smrť, pričom sa odvolávali na zatvorené Bronzové dvere svätopeterského chrámu. Lenže tie sa večer bežne zatvárajú, už neplatí stará tradícia, že je to znamenie pápežovej smrti. Už predtým predpoludním sa strápnila miestna agentúra APCom, ktorá zverejnila, že pápež je v kóme, čo sa nepotvrdilo.
V nepríjemnej situácii sa ocitli talianske noviny, ktoré nemohli preťahovať uzávierku do nekonečna. Časť z nich to riskla a v sobotu, hoci Ján Pávol II. ešte žil, napríklad denník La Stampa na titulnej strane oznavoval "Karol Wojtyla 1924 - 2005". Il Tempo sa zase lúčil s pápežom po taliansky: "Ciao, Karol."
"Oni to tak nemysleli, nie je to "zbohom" ale "ahoj", čo má znamenať, že sme spolu s ním, v jeho ťažkých chvíľach," vysvetľoval jeden zo starších čitateľov Il Tempa na námestí. "Je to cynizmus," rozčuľoval sa mladý vedľastojaci Talian.
Seriózne talianske rádiá a televízie prerušili cez víkend prúd hudby a o situácii vo Vatikánskom paláci a pápežovom apartmáne informovali nepretržite. Rozoberali všetky možné aspekty, od posledných pápežových zdravotných starostí, jeho úlohy v dejinách 20. storočia až po vášnivú diskusiu, či by sa nemali zrušiť preteky Formuly jeden v Bahrajne. Popredné talianske noviny Corriere della Sera zas venovali v sobotu pápežovi 25 strán.
Keď sa v nedeľu ráno prebudil Rím bez pápeža, do ulíc začali vychádzať Taliani pre špeciálne nedeľné vydania novín. Il Messegere vyšlo aj s dokumentom o Jánovi Pavlovi II. na DVD alebo videu.
Autor: mto, mik
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.