rezignácie zosadeného prezidenta Askara Akajeva. Šéfom delegácie bol predseda parlamentu Omurbek Tekebajev, podľa ktorého Akajev prisľúbil, že podá demisiu. Askar Akajev utiekol z Kirgizska do Ruska po tom, ako pred 10 dňami demonštranti zaútočili na prezidentský úrad v Biškeku. Po úteku prezidenta prevzala v bývalej sovietskej republike moc dočasná vláda.
Oficiálna rezignácia Akajeva by bola významným krokom na ceste k normalizácie politickej situácie v Kirgizsku. Prechodný kabinet by bol rád, keby sa nové prezidentské voľby uskutočnili už koncom júna. Regulárnosť plebiscitu by však bola vážne spochybnená, keby Askar Akajev odmietol podať demisiu. Dočasné úrady Kirgizska viackrát zdôraznili, že budú v každom prípade rešpektovať zákon, ktorý Akajevovi zabezpečuje imunitu. V prípade jeho návratu do Kirgizska by preto Akajevovi nehrozilo trestné stíhanie.
Predsedníčka kirgizského ústavného súdu Čolpon Najekovová v sobotu uviedla, že osobitná komisia súhlasila, aby zosadený prezident Askar Akajev rezignoval mimo územia svojej krajiny. Akajev sa naposledy vyjadril v tom zmysle, že je ochotný rezignovať, ak sa mu zabezpečia adekvátne bezpečnostné záruky. Demisiu by však prednostne chcel podať po návrate do vlasti. Zosadený prezident pred niekoľkými dňami vyhlásil, že je pripravený rokovať s novým kirgizským parlamentom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.