rokov po faktickom odlúčení od "stola i lože" politiky a vyhnaní do kanálov, kam patrí, sa k reálnemu podielu na štátnej moci vracia komunistická strana. Hlasmi svojich 41 poslancov totiž KSČM rozhodla o prežití už nielen skompromitovaného, ale vysmievaného premiéra. Ten môže pokračovať ako predseda vlády, ktorej síce nebola vyslovená nedôvera, ale jej politický profil je zásadne zmenený nielen toleranciou KSČM, ale aj demisiou ministrov KDU-ČSL.
Česká KSČM je najodpornejšou a najhoršou skamenelinou, ktorá sa zachovala v straníckych systémoch posttotalitných krajín. Na rozdiel od nebožky slovenskej SDĽ, (skoronebožky) poľskej SLD či maďarskej MSZP, ktoré si vyliali popol na prázdne hlavy a odstrihli sa aspoň verbálne od minulosti, sa KSČM (rovnako ako KSS) nedištancovala dokonca ani od zločinov bývalého režimu, vrátane justičných vrážd a hrôz 50-tych rokov. Nechať si tolerovať (podporovať) vládu takouto stranou je urážka všetkých slušných ľudí, zrada Novembra °89 a prekročenie Rubikonu. Tomuto "riešeniu" dal prednosť Gross a jeho klika v ČSSD len preto, aby sa mohli ešte rok vyváľať pri žľaboch. (Českí komentátori píšu, že kľúčovým motívom je privatizácia Českého Telecomu - po zverejnení ponúk je zrejmé, že ide o transakciu v ráde 80 miliárd Kč.)
Pravda, nie je celkom jasné, či vláde, oklieštenej nielen o ministrov KDU-ČSL, ale v blízkej budúcnosti - pravdepodobne - i tretieho partnera, Unie Svobody, bude celý rok dopriaty. Scenáre najbližšieho vývoja sú zamotané a existuje viac neznámych, na ktoré dnes nevidieť odpoveď. Prekážať Grossovi, aj v rámci svojich obmedzených kompetencií, je zrejme odhodlaný prezident Klaus. Demisiu ľudoveckých ministrov, ktorú mu premiér podľa ústavy doručil, totiž neprijal. A dal si podmienku, že tak urobí až po tom, čo Gross požiada parlament o vyslovenie dôvery. Rozdiel medzi hlasovaním o dôvere a tým, čo kabinet prežil v piatok, je zásadný: Grossovi by k prežitiu nestačilo zdržanie sa hlasovania KSČM, ale potreboval by nadpolovičnú väčšinu "za", čiže jej podporu. Paradox situácie je v tom, že priamej podpore vlády (čo je politicky niečo úplne iné ako tolerancia) nie sú ani komunisti - zatiaľ - naklonení.
Nielen Gross, ale i temer všetci českí ústavní právnici (ktorých sa opýtali) sa však domnievajú, že Václav Klaus s touto požiadavkou prekračuje svoje ústavné právomoci. Na strane druhej je nesporné, že politicky je prezidentova podmienka absolútne korektná; politický mandát, s ktorým sa Gross stal premiérom, zanikol vypovedaním koaličnej zmluvy zo strany KDU-ČSL. Čiže vláda, s ktorou chce pokračovať, by si logicky mala pýtať obnovenie mandátu. A na to nestačí tolerancia, čiže nevyslovenie nedôvery, ale explicitné vyslovenie dôvery. To nemá ani nič spoločné s komunistami, ale s elementárnymi - bohužiaľ nepísanými - princípmi parlamentnej demokracie. Je tragickou známkou stavu českej sociálnej demokracie, ktorá ako - údajne - demokratická strana tomuto nerozumie, resp. rozumieť nechce.
Situácia, v ktorej sa ČSSD drží vesla za každú cenu, preto už neobnažuje iba osobné ambície a špinu za nechtami Grossa, ale tiež stratu súdnosti resp. absenciu integrity celého vedenia socdem, čo sa zomklo za premiérom. Je to desivá výpoveď o úrovni, politickom vedomí a preferenciách osôb, ktoré ako špičky najsilnejšej vládnej strany rozhodujú o smerovaní štátu a životoch ľudí. Výnimkou je nepatrná menšina - svoje odstúpenie z vlády, tolerovanej komunistami, oznámil minister Bureš (nestraník za ČSSD bez kresla - legislatíva) a veľmi pravdepodobne tak urobí ešte ministerka školstva Buzková. (Z ministrov Unie svobody oznámil okamžitú demisiu, bez ohľadu na ďalší vývoj, Vladimír Mlynář - informatika).
Klaus môže Grossovu situáciu významne skomplikovať, ak sa rozhodne zdržiavať prijatie demisií. V takomto konaní ho ústava explicitne neobmedzuje, hoci je jasné, že za normálnych okolností by naťahovanie času bolo absurdné. Sú však okolnosti normálne? Pritom platí, že kým demisie nie sú prijaté, nemôžu byť menovaní náhradníci. Ak je vláda nekompletná, nemôže rozhodovať v zbore... Úchvatná zápletka. Ďalšia komplikácia môže vzniknúť v samotnej ČSSD - nie je celkom vylúčené, že strana sa pod obrovským vonkajším tlakom napokon roztrhne. Alebo aspoň Grossovo krídlo pristúpi na predčasné voľby v nejakom rozumnom termíne.
Česko sa kúpe v totálnej kríze vládnutia a politiky. A to všetko len preto, lebo jeden predseda vlády vypadol z roly, nevedel preukázať pôvod 900-tisíc Kč na kúpu bytu a chýba mu základný zmysel pre normy, pravidlá a realitu. A v poblúznení za ním pochoduje sociálna demokracia, sedem rokov vládna strana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.