kresťanov so židmi i moslimami a obyčajných veriacich s tými, ktorí neveria katolíckej cirkvi, ale obdivovali jej najvyššieho predstaviteľa na Zemi.
Politici na neho najčastejšie spomínali ako na charizmatickú osobnosť, ktorá prispela k pádu železnej opony. Uznanie prejavili i autoritárske režimy od Kuby po Irán, ktoré ale chválili najmä pápežovu starosť o chudobných a jeho boj za mier vo svete.
Hlboký zármutok vyjadril včera aj Mehmet Ali Agca, ktorý v roku 1981 trikrát vystrelil na pápeža a vážne ho zranil, ale aj spevák skupiny U2 Bono. Ten vyhlásil, že pápež bol najlepším frontmanom katolíckej cirkvi.
Obyčajní ľudia neskrývali slzy a pohnutie. Už pred pápežovou smrťou smerovali na Námestie svätého Petra v Ríme desiatky tisíc ľudí, po oznámení smrti Jána Pavla II. to už bol stotisícový dav. Včera dopoludnia prišlo na zádušnú omšu vedenú kardinálom Angelom Sodanom od 50- do 100-tisíc ľudí. Keď Sodano začal omšu modlitbou za dušu zosnulého, odpovedal mu dav dlhotrvajúcim potleskom.
Milióny ľudí ale včera prúdili do kostolov na celom svete. Prakticky všade zazvonil umieráčik zvestujúci skon Jána Pavla II. Najväčšie davy vyrazili na omše v katolíckych krajinách, zvlášť v pápežovom rodnom Poľsku.
Smútila nielen Európa, ale aj Ázia, Afrika a Amerika. V mnohých krajinách sveta stiahli na znak smútku vlajky na pol žrde, televizné stanice vysielali mimoriadne bloky o pápežovom živote. Niekoľko európskych a latinskoamerických krajín vyhlásilo štátny smútok, podľa agentúry AFP dokonca aj komunistická Kuba, moslimské Albánsko a prevažne hinduistická India.
Autor: mim
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.