Vládne strany sa na včerajšom zasadnutí Koaličnej rady nedohodli na riešení situácie doteraz nevykúpených pozemkov pre investíciu Kia pri Žiline.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Ako po rokovaní uviedol predseda Strany maďarskej koalície Béla Bugár, koaliční partneri dostali informáciu o priebežnom stave a príprave ďalších vecí v tejto záležitosti.
"Účelom nebolo dohodnúť sa, čo má urobiť vláda, ale získať informácie, ktoré by napomohli dohode vo vnútri koalície," povedal Bugár. Vládny kabinet by sa podľa neho touto otázkou mal zaoberať na najbližšom zasadnutí už aj s ďalšími návrhmi. "Vzhľadom na to, že tie informácie boli dôverné, viac k tejto téme nie som splnomocnený povedať," dodal Bugár.
K téme pozemkov Kia sa po skončení rokovania koaličnej štvorky veľmi stručne vyjadril aj premiér Mikuláš Dzurinda. Podľa jeho slov táto téma stále nie je uzavretá. "Budeme sa ňou ďalej zaoberať. Mám záujem na optimálnom riešení," povedal stručne Dzurinda.
Ešte pred Koaličnou radou sa s predsedom SMK Bugárom stretol primátor mesta Žilina Ján Slota. "Prosil som ho, aby, pokiaľ sa cíti byť občanom SR, pragmaticky pristupoval k tejto veľmi významnej investícii," povedal Slota. Podľa jeho vyjadrenia mu Bugár prisľúbil, že skutočne urobí všetko pre to, aby tento veľmi ťaživý moment medzinárodnej zmluvy bol čo najrýchlejšie vyriešený.
Podľa Slotu je výstavba závodu kvôli nevykúpeným pozemkom v trištvrteročnom sklze. Napriek tomu, že už niekoľko týždňov je fakticky pripravené riešenie výkupu pôdy pre Kiu formou tzv. pozemkovej zámeny, s ktorou sa stotožnil aj rezort hospodárstva, toto riešenie nenachádza podporu u viacerých ministrov.
Nesúhlas s týmto modelom pred pár dňami vyjadril minister pôdohospodárstva Zsolt Simon, ktorý je presvedčený, že pozemková zámena nie je optimálnym riešením problému. Ministri na minulotýždňovom rokovaní kabinetu o tejto téme hovorili iba dôverne a neverejne. Riešenie situácie teda naďalej zostáva zahmlené.
Z celkovej výmery pôdy 174 hektárov, na ktorej má závod Kia Motors stáť, sa štátu doteraz nepodarilo vykúpiť približne 55 ha.
Koaliční lídri sa včera venovali aj návrhu na zúženie imunity poslancov parlamentu a sudcov, ktorý vypracuje do jedného mesiaca pracovná komisia koaličných strán.
SMK chce podľa Bugára zúžiť imunitu do takej miery, aby mohol byť poslanec prichytený pri trestnom čine vzatý do väzby aj bez súhlasu Národnej rady SR. Návrh SMK je ešte prísnejší ako návrh ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. "My navrhujeme zúžiť imunitu tam, kde je to jednoznačné. Keď niekoho prichytia, že si zobral, ja neviem, dvojmiliónový alebo stotisícový úplatok, no tak asi to zobral, keď ho prichytia," vyhlásil Bugár.
Potvrdil, že všetky štyri koaličné strany sú za obmedzenie imunity poslancov a sudcov. "Na jednej strane nie je problém dohodnúť sa vo vláde alebo v nejakej komisii, keď potom v Národnej rade návrh nedostane podporu," vysvetlil líder SMK. Pripomenul, že vlani v júli neprešiel návrh ústavného zákona ani do druhého čítania, keď ho nepodporili ani všetci koaliční poslanci.
Návrh novely ústavy predložil minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH), ktorý presadzuje, aby na trestné stíhanie poslancov a sudcov nebol potrebný súhlas parlamentu, prípadne Ústavného súdu. Zachovaná by mala zostať potreba ich súhlasu len v prípade vzatia do väzby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.