Na pohreb pôjdu Gašparovič a Hrušovský, Dzurinda zostane doma
Na poslednej rozlúčke so zosnulým pápežom Jánom Pavlom II. vo Vatikáne sa zúčastní za Slovensko prezident Ivan Gašparovič a predseda parlamentu
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Pavol Hrušovský. Premiér Mikuláš Dzurinda spolu s hlavou štátu by mali byť neskôr prítomní na inaugurácii novej hlavy katolíckej cirkvi. Dohodli sa na tom včera v Prezidentskom paláci traja najvyšší ústavní činitelia. Na poslednej rozlúčke sa zúčastní aj šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan.
Premiér novinárom vysvetlil, že všetci traja najvyšší ústavní činitelia by nemali republiku opúšťať v rovnakom čase. "Sme dospelí ľudia, a tak, ako sa treba niekedy v rodine dohodnúť, tak to platí aj na inej úrovni," odpovedal premiér na otázku, či ho nemrzí, že nepocestuje na poslednú rozlúčku s Jánom Pavlom II.
Dzurinda si myslí, že Slovensko prejavilo úctu voči zosnulému pápežovi dôstojne, hoci nebol vyhlásený v krajine štátny smútok. Boli spustené štátne vlajky a vlajky EÚ na pol žrde a všetci traja sa zúčastnili v nedeľu na sv. omši, podotkol premiér.
"V tejto chvíli treba pozerať na to, že pápež je mŕtvy, treba sa s ním dôstojne rozlúčiť," poznamenal šéf parlamentu Pavol Hrušovský. "Je na každom jednom z nás, ako dokáže, či už v deň pohrebu alebo teraz v týchto dňoch prežívať jednotu s pápežom," dodal.
Sústrasť nad úmrtím pápeža včera vyjadrili Gašparovič, Hrušovský a Dzurinda podpísaním sa do kondolenčnej knihy na Apoštolskej nunciatúre v Bratislave.
Slovensko podľa prezidenta jednoznačne vyjadrilo úctu zosnulému pápežovi, aj keď nevyhlásilo štátny smútok. Pripomenul, že po dohode troch najvyšších ústavných činiteľov sú štátne vlajky a vlajky Európskej únie spustené na pol žrde. "Myslím si, že každý si dokáže uctiť Svätého otca. Katolícka cirkev je síce najväčšia na Slovensku, ale nie všetci občania sú v katolíckej obci, preto sme sa rozhodli, že tú úctu po odídení Svätého Otca každý prejaví sám a štát ju prejaví tak, ako káže zákon, ako umožňuje zákon, vlajky na pol žrde," vyhlásil prezident. Pripustil však, že v zákone je malá medzera, kto vôbec môže vyhlásiť štátny sviatok alebo smútok. "Bude do budúcnosti potrebné upraviť túto legislatívu," povedal Gašparovič.
Podľa Hrušovského ešte nie je neskoro vyhlásiť štátny smútok. "Je to otázka na diskusiu. Treba hovoriť aj s pánom prezidentom. Nič by sme nepokazili, naopak, by sme ešte silnejšie vyjadrili úctu k Svätému Otcovi, ak by na Slovensku bol minimálne v deň pohrebu vyhlásený štátny smútok," zdôraznil.
Ministerstvo vnútra je podľa premiéra kompetentné, aby zodpovedalo organizačné otázky pri vyhlasovaní štátneho smútku. "Ako človek ale chcem povedať toľko, je vždy niečo silnejšie ako písmo na papieri, to je naše srdce, naša myseľ, naša duša a myslím, že každý máme veľa príležitosti, ako vyjadriť aj svoj smútok, aj svoju obrovskú vďaku Svätému otcovi," povedal Dzurinda.
Sústrasť nad úmrtím pápeža včera chodili vyjadriť na Apoštolskú nunciatúru aj občania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.