záujme. Podľa tejto novely si pedagógovia prilepšia od júla od 800 po 2 700 korún. Čaká ich zmena platovej tarify, pričom ich mzda bude mať dve zložky - platovú a percentuálne navýšenie podľa dĺžky započítanej praxe. Pri praxi do 16 rokov sa bude zvyšovať tarifný plat o percento, pri praxi od 17 do 32 rokov o pol percenta za každý odučený rok. Učiteľom s praxou nad 32 rokov sa platová tarifa nebude upravovať. Touto úpravou sa má posilniť odmeňovanie predovšetkým mladých pedagogických zamestnancov. Novela tiež motivuje učiteľov zdokonaľovať sa a rozširovať si odbornú a pedagogickú spôsobilosť. Za ďalšie vzdelávanie budú môcť totiž dostať osobné príplatky.
Prezident včera vrátil parlamentu na opätovné prerokovanie novelu Trestného zákona, ktorá na návrh poslankyne Kataríny Tóthovej zavádza sankcie pre sprejerov. Prezident nemá námietky voči filozofii tohto návrhu, má k nemu však sériu legislatívno-technických pripomienok. Ak sa s nimi poslanci stotožnia, navrhuje presunúť platnosť novely na 1. júl 2005. Sprejerom by vďaka spomínanej novele hrozili od 1. mája peňažné pokuty alebo až trojročné väzenie. Tóthová navrhovala do Trestného zákona zaviesť novú skutkovú podstatu trestného činu, a to trestný čin poškodzovania cudzej veci jej pomaľovaním, postriekaním či popísaním farbou alebo inou látkou. Súčasná právna úprava totiž podľa nej neumožňuje postihovať uvedené činy adekvátne ich spoločenskej nebezpečnosti a výške spôsobených škôd. Páchateľ, ktorý poškodí cudziu vec tým, že ju pomaľuje, postrieka či popíše farbou alebo inou látkou, mal byť potrestaný odňatím slobody až na jeden rok alebo peňažným trestom.
Vďaka novele zákona o Železničnej polícii, ktorú Gašparovič odsúhlasil, budú môcť železniční policajti použiť služobného psa na pachové práce, najmä pri sledovaní stopy osoby, vyhľadávaní osôb a vecí a ich identifikácii. Rovnako budú môcť použiť putá a spútavací opasok a na základe žiadosti súdu alebo iného orgánu činného v trestnom konaní železniční policajti budú môcť predviesť dotyčnú osobu.
Prezident podpísal aj zákon o vojnových hroboch. Vďaka tejto norme budú môcť od budúceho roku obce dostať na údržbu každoročne 26 miliónov korún, čo je o 16 miliónov viac ako doteraz. Na Slovensku je vyše tisíc vojnových hrobov. Doteraz bola starostlivosť o vojnové pohrebiská, v ktorých je pochovaných vyše 200-tisíc obetí oboch svetových vojen, v kompetencii Ministerstva vnútra SR, ktoré ju presunulo na obce.
Gašparovič signoval aj zákon o zrušení Fondu na podporu zahraničného obchodu, novelu zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a novelu zákona o vykonávaní medzinárodných sankcií zabezpečujúcich medzinárodný mier a bezpečnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.