kompatibilná s požiadavkami NATO, pred dnešným rokovaním vlády predstavil minister obrany Juraj Liška. Zdôraznil, že zákon by mal zabezpečiť objektívnejší výber uchádzačov o službu v armáde, navrhnutý je nový systém odmeňovania a zaviesť by mal kariérny postup podľa zásluh.
Schválenie zákona by malo znamenať koniec možnosti dobrovoľne sa rozhodovať o účasti v zahraničných misiách. Liška upozornil aj na zvýšenie aktivačného príspevku pre nových vojakov, návrh je hornú hranicu posunúť zo 150 000 na 300 000 korún. Ministerstvo navrhuje, aby zákon platil od 1. augusta tohto roka. Znamenalo by to, že tento rok by si vojaci na základe navrhnutých zmien mali finančne prilepšiť priemerne o 4,1 percenta. Nástupný plat vojaka by mal byť vyše 15 000 korún, v prípade prvej dôstojníckej funkcie je navrhnutých okolo 25 000 korún. Liška zdôraznil, že súčasný komplikovaný systém príplatkov nahradí model, podľa ktorého až 95 percent platu bude tvoriť pevná zložka. Valorizácia platov však nie je v zákone zahrnutá a bude sa riešiť cez zákon o štátnom rozpočte. Minister zdôraznil, že ak by zostali platy na terajšej úrovni, mohlo by sa stať, že by sme nezabezpečili dostatok vojakov. Aj navrhnutou výškou platu sa snažíme zatraktívniť vojenské povolanie na trhu práce, zdôraznil Liška. Zákon zvyšuje aj maximálnu výšku zahraničného príspevku z 3 000 na 5 000 USD mesačne. V tejto oblasti sa teraz približujeme k štandardu v krajinách V 4, dodal Liška.
Minister upozornil, že podľa navrhnutého zákona bude kariérny postup v armáde závisieť od kvality pracovného výkonu. Systém je založený na konkurenčnom výbere a profesionálny vojak bude musieť pri povyšovaní spĺňať prísne kritériá, zdôraznil Liška. Pri určitých funkciách sa bude napríklad vyžadovať aj presný stupeň znalosti cudzieho jazyka. Konkrétne požiadavky budú upravené predpisom, ktorý vydá minister obrany. Generálny riaditeľ sekcie ľudských zdrojov Pavol Zajac verí, že touto normou sa podarí naplniť jej cieľ - profesionalizáciu armády. Upozornil, že ide o skutočne zložitú normu, ktorá má vyše 200 ustanovení. Na to, aby bola aplikovaná v praxi bude ešte po schválení potrebné prijať ďalších 34 vyhlášok a výnosov.
Minister Liška čaká, že v parlamente budú tlaky na niektoré zmeny v zákone. "Som presvedčený, že predkladáme najlepší možný návrh a k veľkým zmenám nedôjde," dodal. Ak bude niekto navrhovať zmeny, ktoré narušia filozofiu zákona, tak sa bude minister zasadzovať, aby neprešli.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.