zúčastnili sa v piatok na jeho pohrebe. Do Ríma už vypravili mimoriadne vlaky, lietadlá i autobusy. "Všetky cesty vedú do Ríma," napísali včera na prvých stranách poľské denníky, ktoré pútnikom ponúkajú rady, ako sa do Večného mesta dostať najvýhodnejšie, mapy Ríma i užitočné informácie pre motoristov, ako rýchlo zvládnuť vyše 2000 kilometrov dlhú trasu. Upozorňujú aj na miesta, kde je v Ríme možné prenocovať. Podľa reportéra poľskej televízie, ktorý situáciu sleduje vo Vatikáne, je najvýhodnejšie zobrať si stan.
Poľská vláda, ktorá v súvislosti s úmrtím Svätého Otca vyhlásila šesťdňový štátny smútok, včera oznámila, že v deň pápežovho pohrebu budú štátne inštitúcie zavreté. Súčasne požiadala zamestnávateľov, aby svojim zamestnancom umožnili vziať si v piatok voľno. Najväčšia sieť supermarketov v Poľsku a veľké banky už oznámili, že v piatok budú zatvorené. Na piatkových omšiach sa chcú zúčastniť v Poľsku milióny ľudí a ďalšie tisíce cestujú do Ríma.
V poľských Wadowiciach, kde sa Karol Wojtyla v roku 1920 narodil, postavia zosnulému rodákovi pomník. Primátorka mesta Ewa Filipiaková uviedla: "Myslím, že tvár Jána Pavla II. by mala mať radostný výraz. Taký, ako si ho pamätáme z jeho návštevy vo Wadowiciach 7. júna 1999, keď sa rozprával s miestnymi obyvateľmi". Monument by mali vztýčiť veľmi rýchlo - 7. júna na pripomenutie si jeho návštevy v rodisku alebo 16. októbra na výročie jeho zvolenia za pápeža.
Poľský denník Gazeta Wyborcza včera informoval, že senát Katolíckej univerzity v Lubline (KUL) rozhodol o jej premenovaní po pápežovi Jánovi Pavlovi II. Nový názov sa oficiálne začne používať pri príležitosti otvorenia nového akademického roku, teda 16. októbra 2005, v deň 27. výročia zvolenia kardinála Wojtylu za hlavu katolíckej cirkvi. Wojtyla prednášal na KUL nepretržite 24 rokov - od roku 1954 nepretržite až do svojho zvolenia na Petrov stolec. Vyučoval etiku, morálnu filozofiu a históriu etických doktrín a je čestným doktorom všetkých fakúlt KUL - takej cti sa dostalo len jemu. Od roku 1982 pri KUL pôsobí inštitút Jána Pavla II.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.