napájanie rôznych domácich spotrebičov. Tá menej dobrá správa je, že nejde o občanov našej republiky, ale že sa uvedený údaj týka občanov Nemecka. V Nemecku si totiž veľmi dobre uvedomujú, že nepotrebné batérie by nemali končiť v bežnom domácom či domovom odpade, a to hlavne z dvoch dôvodov. Ten prvý je ten, že prakticky všetky batérie obsahujú rôzne kovy a iné chemické látky, ktoré škodia nášmu životnému prostrediu, a ten druhý je ten, že recykláciou zozbieraných batérií možno získať opätovne využiteľné suroviny (najmä kovy). Hmotnosť starých batérií, ktoré nemeckí občania odovzdali do špeciálnych zberných kontajnerov, vzrástla za posledné štyri roky z 114 gramov na už spomenutých 142 gramov, čo je nárast o približne štvrtinu. Celková hmotnosť odovzdaných batérií narástla z 9 322 ton na 11 733 ton. Pretože každý rok sa v Nemecku dostane do obehu približne 33 000 ton batérií rôzneho typu, znamená to, že do zberných kontajnerov sa dostane približne tretina všetkých použitých batérií. Na tom, že v Nemecku sa neustále zvyšuje podiel vrátených batérií, má najväčšiu zásluhu nadácia Gemeinsames Rücknahmesystem (GRS) Batterien (Spoločný systém spätného preberania batérií), do ktorého prispieva 616 nemeckých výrobcov a dovozcov batérií. Nadácia GRS Batterien bola založená v roku 1998 a odvtedy sa usiluje vybudovať rozsiahlu sieť zberných kontajnerov na staré batérie. Tieto kontajnery na zber starých batérií sa zdarma umiestňujú do obchodov, verejných zariadení a rôznych podnikov. Nadácia sa stará o odvoz zozbieraných batérií, o ich roztriedenie, uloženie na špeciálne skládky a recykláciu. V súčasnosti existuje v Nemecku už viac ako 160 000 zberných miest pre staré akumulátory a batérie, z toho 140 000 miest je v obchodoch. Temer polovicu všetkých odovzdaných batérií odovzdali občania do kontajnerov v obchodov, ktoré predávajú batérie a akumulátory. Mimoriadne veľký pokrok urobila nadácia GRS Batterien v oblasti recyklovania odovzdaných batérií. Zatiaľ čo v roku 2000 sa z celkového počtu odovzdaných batérií recyklovalo len 33 %, dnes je podiel recyklovaných batérií už 77 %. Tento nárast bol sčasti spôsobený poklesom počtu odovzdaných batérií s obsahom ortuti. Takéto batérie sa dajú len ťažko hospodárne recyklovať, ale ich počet v odpade neustále klesá, pretože od roku 2001 sa takéto batérie už nesmú predávať. Výnimku tvoria len tzv. gombíkové batérie, používané napríklad v náramkových hodinkách. Recyklovaním starých batérií sa dajú získať cenné suroviny, a to predovšetkým zinok, železo, nikel, olovo a kadmium.
Nadácia GRS Batterien si kladie za cieľ naďalej zvyšovať podiel odovzdaných starých batérií. Na dosiahnutie tohto cieľa sa bude nadácia snažiť získať ďalšie podniky a verejné inštitúcie na to, aby využili jej bezplatné služby a inštalovali v svojich priestoroch kontajnery na zber už nefunkčných batérií.
Netrúfam si hodnotiť v akom stave je u nás zber nepotrebných batérií, ale všetko nasvedčuje tomu, že zatiaľ v žalostnom. Ak sa bežného občana opýtate, čo robí s nepotrebnými batériami, asi najčastejšie odpovie, že ich spolu s odpadom z domácnosti hádže do bežných kontajnerov. Ak sa ale toho istého občana opýtate, či vie, kde sú špeciálne kontajnery na zber starých batérií, pravdepodobne odpovie, že to veru nevie. A to už nie je chyba občana, ale niekoho iného. Niekto by sa mal vynasnažiť, aby sa aj u nás so starými batériami zaobchádzalo takpovediac "kultúrne", aby nekončili na komunálnych skládkach odpadu, z ktorých sa toxické zložky postupne dostanú do nášho životného prostredia. Netrúfam si ale povedať, kto by to ten "niekto" mal byť.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.