Poslanec Smeru Muňko bol agent ŠtB aj nomenklatúrny káder
Bratislava - Informácie od poslanca Smeru Dušana Muňka si ŠtB pochvaľovala. Podľa spisu, ktorý na Muňka ŠtB viedla a ktorý máme k dispozícii z Ústavu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pamäti národa, poslanec podal "dobré informácie" k viacerým osobám.
Nadporučík Jelenák o Muňkovi napísal 25. marca 1985, že "bol nápomocný pri príprave a realizácii preventívnovýchovných opatrení uskutočňovaných so zamestnancami i externými sprievodcami CK Slovakoturist". Jelenák vtedy navrhol Muňkov zväzok uložiť do archívu s tým, že nie je vhodné "evidovať ho ako tajného spolupracovníka", keďže ako riaditeľ Slovakoturistu je "v nomenklatúre ÚV KSS a je s ním udržiavaný oficiálny styk".
Muňka ŠtB po troch rokoch prípravy zaregistrovala v roku 1982 ako agenta s krycím menom Slávik. Spis je takmer celý skartovaný, zachoval sa len zoznam dokumentov, správa o získaní k spolupráci a návrh na uloženie do archívu.
Zoznam obsahuje napríklad "vlastnoruční zprávy", ktoré boli zničené v máji 1985, rovnako aj "finanční doklady". V zozname sú tiež agentúrne správy, ktoré mal sám Muňko písať, alebo ktoré vypracovali eštebáci po stretnutí s ním, dvakrát "návrh na udelenie vecného daru v sume 800 Kčs", vrátenie devízového prísľubu, "návrh na výjazd + inštruktáž" a ďalšie dokumenty.
Správu o získaní k spolupráci vypracoval kapitán Filo, na verbovke bol aj major Moravčík a viazací akt sa mal uskutočniť v izbe hotela Devín a rozprávali sa o zahraničných partneroch Slovakoturistu. Okrem iného mal byť "vyťažený" k istému pánovi z cestovnej kancelárie Phönix, ktorá bola vraj dotovaná Komunistickou stranou Rakúska, a ten pán sa priatelil s predsedom tejto strany. Muňko podľa dokumentu hovoril aj o svojich plánoch vycestovať v tom roku do NSR, Juhoslávie, Španielska, Rakúska "za účelom prejednania zmlúv na rok 1983".
Muňko tiež hovoril o rozhovore s vedúcou zájazdu do Japonska, ktorá mu vraj povedala, že ich tam strážilo 1200 policajtov, že tam vládne odpor voči Sovietskemu zväzu a že "vôbec Japonci nenávidia bielych".
Muňko - Slávik vraj so spoluprácou súhlasil, písomný záväzok chýba. Dostal úlohy na ďalšie obdobie, aby niečo zistil aj o konkrétnych osobách. Schôdzky sa mali konať dvakrát do mesiaca, kontakt bol dohodnutý pod heslom: "Prichádzam po voľný lístok na športové podujatie."
Muňko bol v rokoch 1976 až 1992 riaditeľom cestovnej kancelárie Slovakoturist. "Ak ten celý spis budem mať, ide žaloba, žiadnu výhodu som z toho nemal," povedal. Svedčiť zavolá príslušníkov ŠtB, lebo si ich pamätá a ešte žijú, "okrem náčelníka XII. správy Vavra, ale s tým som neprichádzal do styku".
Muňko tvrdí, že ho ŠtB vôbec nemohla zobrať za agenta, lebo "ja som bol nomenkl... v ekonomickej komisii od roku 1976". Keď prišiel človek z ŠtB, sadol si s ním na kávu. "Povedal mi, čo potrebuje, povedal som mu, v poriadku, choďte dole zariadiť. Keď neboli víza, povedal som, choďte zaviezť klienta na hranicu."
Žiadnu odmenu vraj nedostal, podľa neho je to "ten istý systém ako teraz, keď idú chlapci zo SIS piť, napíšu, že pili s niekým". Je presvedčený, že tak je to aj s inými a že "ani jeden farár nepodpísal spoluprácu".
Smer o ŠtB mlčí
Strana Smer a predseda strany Robert Fico sa k Muňkovi už niekoľko týždňov odmieta vyjadriť. Potom, ako sa jeho meno objavilo v zoznamoch, odmietla strana reagovať a hovorkyňa Silvia Glendová na otázky neodpovedala ani včera.
Koaličné strany okrem SDKÚ vyhlásili, že bývalí príslušníci ŠtB by nemali byť vo funkciách, z funkcie podpredsedu strany odstúpil poslanec SMK v Európskom parlamente Arpád Duka-Zólyomi.
Muňko sa svojho mandátu podobne ako poslanec SDKÚ Jozef Banáš vzdať nechce.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.