Monacký panovník, knieža Rainier III. (81) včera ráno o 6.35 h zomrel. Oznámil to kniežací palác.
Od 7. marca ležal najdlhšie vládnuci európsky monarcha so zápalom pľúc na jednotke intenzívnej starostlivosti. Jeho organizmus bol oslabený, obličky a srdce pacienta pracovali nedostatočne a knieža dýchalo pomocou respirátora. Poradné grémium, ktoré vytvoril sám Rainier III., už 31. marca delegovalo moc v kniežatstve na jeho 47-ročného syna, korunného princa Alberta. Monarchu každý deň navštevovali v nemocnici okrem Alberta aj jeho dve dcéry Caroline (48) a Stéphanie (40). Rainier III. mal už vyše desať rokov podlomené zdravie. Najčastejšie ho trápili problémy so srdcom a pľúcami, v roku 1999 mu voperovali by-pass.
Rainier III. stál na čele najmenšej monarchie na svete 55 rokov. Jeho rodina vládne v Monaku od roku 1297. Pozornosť na celom svete vzbudil svadbou s hollywoodskou hviezdou Grace Kellyovou, s ktorou sa oženil 18. apríla 1956. Po tejto svadbe sa stalo Monako domicilom medzinárodnej smotánky a daňovým rajom. Po smrti Grace Kellyovej pri dopravnej nehode v roku 1982 sa Rainier začal viac venovať vládnutiu. Problémy mu robil rodinný život jeho dcér Caroline a Stéphanie, zatiaľ čo Albert žil usporiadane a postupne sa pripravoval na prevzatie moci po svojom otcovi.
* * *
Monacké knieža Rainier III. sa narodil 31. mája 1923 v Monaku. Bol synom princeznej Charlotte Louise Juliette, vojvodkyne z Valentinois, a princa Pierra Marie Xaviera Antonie Melchoira, grófa z Polignacu. Princ Rainier III. bol vdovec. Pred takmer 50 rokmi, 18. apríla 1956, sa oženil so slávnou americkou herečkou Grace-Patriciou Kellyovou, ktorá zomrela pri tragickej dopravnej nehode 14. septembra 1982. Kniežací pár mal spolu tri deti - 47-ročného syna Alberta, ktorý by mal po Rainierovi nastúpiť na trón, 48-ročnú princeznú Caroline a 40-ročnú princeznú Stéphanie.
Za panovania Rainiera III. oslávilo v roku 1997 kniežatstvo 700. výročie príchodu rodiny Grimaldiovcov do Monaka. Na kniežací trón nastúpil 9. mája 1949, keď nahradil svojho starého otca, princa Louisa II. Počas svojej vlády, najdlhšej v histórii Monaka, Rainier III. zintenzívňoval a rozširoval najmä oblasti vzdelávania, vedy, kultúry, komunikácie a športu. Za jeho panovania sa územie Monaka zväčšilo o pätinu, a to vďaka šikovnému systému získavania pôdy z mora.
Najdôležitejšou politickou reformou, ktorú Rainier III. urobil, bolo prijatie novej ústavy zakotvujúcej moderné princípy bez ohrozenia tradícií. V roku 1993 sa aj jeho zásluhou Monako stalo členom OSN. V hospodárskom odvetví Rainier III. prijal opatrenia na ochranu zdravotného sektora a turistickej infraštruktúry. Pod jeho taktovkou boli vybudované stavby, potrebné pre hosťovanie medzinárodných konferencií a kongresov. Popri tom podporil aj veľké konštrukčné projekty, vrátane vylepšenia prístavných budov, stavby podzemných vlakových tratí a staníc, vybudovania administratívnych kancelárií či parkovísk i stavby centra vodných športov, nového všešportového štadióna a heliportu.
Hudba a tanec si počas jeho vlády udržali tradične vysokú úroveň. Hovorí sa, že Monako má viac hudobníkov ako vojakov. Rainier III. zriadil cenu za hudobnú kompozíciu a dokonca otvoril budovu paláca pre letné koncerty Monackého filharmonického orchestra. Založil aj literárnu cenu, ktorá sa udeľuje francúzsky píšucim autorom. V 1954 inauguroval televíznu stanicu Monte-Carlo a vytvoril Medzinárodný televízny festival.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.