a predsedom parlamentu Pavlom Hrušovským. Pri pápežovom tele stáli asi päť minút, vzápätí ich striedala ďalšia štátna delegácia.
Za zábranami medzitým pomaly prechádzali unavení pútnici, ktorí na okamih pobytu pri pápežovom tele čakali vonku hodiny. Na tvárach mali smútok, v rukách teplé oblečenie, na chrbtoch ruksaky. Všetko usmerňovali talianski ochrankári. Cesty napriek katastrofálnym scenárom neboli zapchaté, do vnútra námestia stále prúdili skupiny ľudí aj so slovenskými vlajkami.
Do Ríma odleteli aj poslanci, minister zahraničných vecí Eduard Kukan a podpredseda vlády Pál Csáky. Na letisku v Ríme sa k delegácii pripojil bývalý prezident Rudolf Schuster, ktorý vraj stále veľa cestuje. Lietadlá s delegáciami pristávali jedno za druhým a polícia pre nedostatok času ani nekontrolovala pasy.
Na pohrebe sa očakávalo 200 štátnikov z celého sveta. Náš prezident, predseda parlamentu a minister zahraničia budú dnes počas pohrebu stáť vo VIP priestore pred bazilikou, ostatní poslanci dolu pod hlavným schodiskom.
Hrušovský povedal, že to, čo cíti, je veľký smútok, ktorý sa ani nedá vyjadriť slovami. Úctu pápežovi vzdala aj komunistka Dagmar Bollová, lebo "ak máte oponenta, ktorý je silnejší, tak si ho musíte vážiť".
Včera do Ríma pricestovali aj slovenskí biskupi, ktorí sa s delegáciou politikov večer zúčastnili na svätej omši za pápeža v kaplnke slovenského Ústavu svätého Cyrila a Metoda v Ríme. Omšu celebroval kardinál Jozef Tomko.
Hrušovský bol pred piatimi rokmi pápežovým poslom
Predseda parlamentu Pavol Hrušovský sa s pápežom Jánom Pavlom II. stretol viackrát a raz bol dokonca aj jeho tajným poslom. Pápež veľmi túžil navštíviť dve krajiny: komunistickú Čínu, kde sú katolíci prenasledovaní a pravoslávne Rusko, kde sa chcel sa stretnúť s moskovským patriarchom. "Pri jednej z audiencií s ľútosťou povedal, že už mu to viacerí sľúbili, napríklad páni Gorbačov alebo Jeľcin, ale stále sa mu to nedarilo," povedal Hrušovský.
V roku 1999 sa stala zvláštna vec. V Rusku bol na návšteve vtedajší predseda parlamentu Jozef Migaš a po návrate Hrušovskému rozprával, ako sa na recepcii stretol s moskovským patriarchom a že si dobre porozumeli. Hrušovský Migaša poprosil, či by patriarchovi zavolal a dohodol mu s ním stretnutie. Migaš to priamo pred Hrušovským urobil a patriarcha so stretnutím súhlasil.
Hrušovský chcel ruskému patriarchovi navrhnúť stretnutie s pápežom na Slovensku v Prešove či Nitre, aby sa mohli porozprávať o tom, či pravoslávna cirkev umožní pápežovu cestu do Ruska.
Hrušovský si v tej chvíli uvedomil, že "som bol postavený pred vážny problém". Odletel ihneď do Vatikánu, kde sa stretol s pápežovým tajomníkom Poliakom Stanislavom Dzivišom. Ten po rozhovore so Svätým Otcom Hrušovskému povedal, aby sa vo veci ďalej angažoval. "Povedal rob, čo môžeš, aby k takémuto stretnutiu prišlo."
Hrušovský, ktorý bol v tom čase podpredseda parlamentu, tajne vycestoval do Moskvy z Budapešti. Nevedelo o tom ani naše veľvyslanectvo v Moskve, iba Migaš, poslanec KDH František Mikloško a apoštolský nuncius v Moskve, slovenský arcibiskup Bukovský. Uňho bol Hrušovský ubytovaný.
S moskovským patriarchom hovoril Hrušovský hodinu. "Ľudsky som mu to vyrozprával, mal som z toho veľmi dobrý dojem s tým, že patriarcha tiež vyjadril túžbu naplniť želanie Svätého Otca." Orgány, ktorým však patriarcha podlieha, to neschválili a stretnutie dodnes nebolo.
Podľa Hrušovského pravoslávna cirkev stále vníma tú katolícku ako konkurenciu, ktorá jej chce brať veriacich. Myslí si však, že je otázkou času, kedy k stretnutiu teraz už s novým pápežom dôjde.
Predseda parlamentu Hrušovský o tomto príbehu zatiaľ nikdy nehovoril, včera počas návštevy Vatikánu si opäť spomenul na to, ako pápežovi na tomto stretnutí veľmi záležalo. "Cítil som vtedy obrovskú zodpovednosť, skoro ako keby sa mi to snívalo, že ja robím sprostredkovateľa medzi Vatikánom a Moskvou."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.