Tisíce z celkovo asi štyroch miliónov pútnikov, ktorí sa zišli v talianskej metropole, ešte včera ráno čakali v blízkosti Baziliky sv. Petra, aby sa dostali dovnútra a videli pápežovo mŕtve telo.
Rad bol včera už výrazne kratší než v stredu, keď ho policajti museli napokon zablokovať a na jeho konci postaviť barikády. "V noci bolo neuveriteľne chladno. Dostali sme sa dnu asi na desať minút, ale stálo to zato. Prišiel som, lebo je to najlepší možný spôsob, ako môžem vzdať poctu nášmu Poliakovi," povedal 21-ročný študent Maciej Kubat, ktorý čakal 18 hodín v rade po tom, ako pricestoval z Krakova, kde Ján Pavol II. pred nástupom na pápežský stolec pôsobil ako arcibiskup. Britské a írske letecké spoločnosti včera medzitým zrušili desiatky letov do Ríma po tom, ako talianske úrady uzavreli v rámci protiteroristických opatrení letisko Ciampino. Letisko sa využíva na civilné a vojenské lety.
Medzi kráľmi, kráľovnami a politickými lídrami, ktorí sa zúčastnia na dnešnom pohrebe, nebude chýbať ani americký prezident George W. Bush, ktorý už v stredu prišiel vzdať poctu Jánovi Pavlovi II. spolu s jeho dvoma predchodcami - svojím otcom Georgeom Bushom a Billom Clintonom. Na pohreb nepricestuje kvôli úmrtiu monackého kniežaťa Rainiera III. jeho syn, princ Albert II. Namiesto neho bude vyslaný šéf tamojšej vlády Patrick Leclerq. K účastníkom pohrebu sa však pripojí aj napriek oficiálnemu cestovnému zákazu uvalenému Európskou úniou kontroverzný zimbabwiansky prezident Robert Mugabe. Ten včera odletel z Harare do Ríma. Vatikán je technicky štátom v štáte. Hoci nie je členom EÚ, každý jeho návštevník musí pred vstupom doň prejsť cez talianske územie, ktoré je súčasťou únie. Talianske úrady zaviedli v súvislosti s mimoriadnou udalosťou prísne bezpečnostné opatrenia. Pre prípad potreby sú pripravené protivzdušné rakety aj vojenská loď a bezpečnosť v Ríme zaisťujú tisíce príslušníkov bezpečnostných síl.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.