Bankoví analytici očakávajú,že rast spotrebiteľských cien v marci spomalil na 0,1 %, resp. sa medzimesačne ich úroveň nezmenila. Na medziročnej
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Bankoví analytici očakávajú,
že rast spotrebiteľských cien v marci spomalil na 0,1 %, resp. sa medzimesačne ich úroveň nezmenila. Na medziročnej úrovni tak podľa trhu tempo inflácie spomalilo na 2,5 až 2,7 %. Údaje o vývoji inflácie za mesiac marec v SR zverejní Štatistický úrad SR v pondelok.
Analytik UniBanky Ľubomír Koršňák predpokladá, že v marci aj naďalej klesali ceny potravín. "Viac-menej nezmenené pravdepodobne ostali ceny pohonných hmôt, keď ich ohlásené zvýšenie z konca marca sa vďaka používanej metodike premietne až v aprílovej inflácií," dodal. Položkami s najvyšším medzimesačným rastom by tak mohli ostať ceny v zdravotníctve a vo vzdelávaní.
Podľa analytika ING dôchodkovej správcovskej spoločnosti Pavla Ondrisku, kľúčovým faktorom, obdobne ako v predchádzajucich mesiacoch, bude vývoj cien potravín, ktoré by mali vykázať nulový rast. "Ceny potravín sa ťažko predikujú a v pripade ich poklesu, aj celková inflácia vykáže medzimesačnú defláciu," dodal. Cenovú hladinu by mal v marci podľa analytičky ČSOB Silvie Čechovičovej ovplyvniť najmä nárast cien v doprave, zdravotníctve a školstve. Kompenzovaný by mal do určitej miery už spomínaných poklesom cien potravín. Nezmenenú úroveň spotrebiteľských cien v marci predpokladá Mária Fehérová zo Slovenskej sporiteľne.
"Očakávame mierny medzimesačný nárast regulovaných cien a dopytom ťahanej inflácie, čo je celková inflácia bez vplyvu regulovaných cien, zmien nepriamych daní, potravín a pohonných hmôt kompenzovaný sezónnym poklesom cien potravín," dodala.
K nižším cenám potravín sa podľa analytičky VÚB banky Márie Valachyovej pridajú aj nižšie ceny obuvi a oblečenia. Medziročná miera inflácie sa podľa Fehérovej zníži na 2,6 %. Očakáva, že v letných mesiacoch sa inflácia dostane na ešte nižšie úrovne, avšak v závere roka by mala vzrásť na decembrových 3,1 %. Pokles medziročnej miery inflácie by mal aj podľa Koršňáka pokračovať až do júla, v druhej polovici roka však očakáva jej mierny rast v dôsledku nezvyklého poklesu cien potravín zo záveru minulého roka. "Otázne taktiež ostáva možné ďalšie zvyšovanie cien plynu už počas tohto roka," dodal. Koncoročnú infláciu očakáva mierne nad hranicou 3 %, t.j. v pásme stanovenom Národnou bankou Slovenska pre koncoročnú infláciu, ktoré predstavuje 3 až 4 %.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.