Poslanci však dajú jasne najavo, že chcú byť súčasťou aj ďalšieho rozhodovania o týchto dvoch krajinách, hoci stredajší súhlas s podpisom prístupovej zmluvy EÚ so Sofiou a Bukurešťou naplánovaným na 25. apríla by mal byť posledným slovom europarlamentu.
Parlament bude o Rumunsku a Bulharsku debatovať v utorok popoludní, hlasovanie sa uskutoční v stredu. Vzhľadom na výsledky hlasovania zo zahraničného výboru EP sa očakáva, že plénum prijatie oboch krajín do EÚ jasne schváli. Zahraničný výbor pred troma týždňami schválil odporúčanie pre Bulharsko pomerom hlasov 71:1, jeden poslanec sa zdržal. Aj oveľa viac kritizované Rumunsko prešlo výborom hladko: za sa vyslovilo 59, proti dva a zdržali sa deviati poslanci. Formálne by stredajším súhlasom mal skončiť podiel EP na rozhodovaní o prijatí oboch krajín.
Rezolúcie EP, o ktorých sa bude v stredu hlasovať, obe krajiny chvália za dosiahnutý pokrok, ale upozorňujú na celý rad oblastí, kde EÚ očakáva zlepšenia. V prípade Bulharska ide najmä o chýbajúci nový trestný poriadok, reformu súdnictva, nedostatočný boj s korupciou a organizovaným zločinom, väčšie úsilie pri riešení rómskej problematiky. Rumunsko EP vyzýva na vyššie úsilie v reforme súdnictva a štátnej správy, boji proti korupcii (najmä na vysokej úrovni), odstraňovaní násilia a diskriminácie voči menšinám, zlepšení zaobchádzania s pacientmi psychiatrických liečební, efektívnejšie kontroly na hraniciach, plnenie záväzkov v oblasti štátnej pomoci a ochrany životného prostredia. Celkovo navrhované rezolúcie súhlasia s prijatím Bulharska a Rumunska do EÚ v plánovanom termíne 1. januára 2007.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.