Obavy z možnej krízy Európskej únie, ktorú by mohlo vyvolať prípadné zamietnutie ústavy EÚ Francúzmi, netají predseda Európskeho parlamentu Josep
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Borrell. Vyplýva to z obsahu rozhovoru, ktorý španielsky socialistický politik poskytol pre sobotňajšie vydanie parížskeho denníka Le Monde. Borrell upozorňuje všetkých, ktorí sa v kampani pred plebiscitom o euroústave vypísanom na 29. mája angažujú za jej odmietnutie, že takýto krok by z hľadiska starého kontinentu mal podstatne vážnejšie dôsledky, aké si dokážu predstaviť.
Zároveň podotkol, že francúzski stúpenci odmietnutia ústavy si neuvedomujú vážnosť prípadnej krízy. Francúzska verejnosť je podľa Borrellovho názoru "unavená z Európy" a práve ústava sa stala katalyzátorom jej zlých nálad. Ostatných 10 prieskumov verejnej mienky naznačuje vo Francúzsku prevahu odporcov európskej ústavy, aj keď je pomerne vysoký aj počet nerozhodnutých voličov. Francúzsko musí - podobne ako všetky ostatné členské krajiny podporiť spomínaný dokument, aby tento nadobudol platnosť. V prípade niektorých krajín sa o tom rozhodne - podobne ako v prípade Francúzska - vo všeľudovom hlasovaní, v iných krajinách rozhodne o tejto otázke národný parlament.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.