vybrali aj preto, že je u nás lacná, ale vzdelaná pracovná sila.
Keď však automobilka PSA Peugeot Citroen v Trnave začala prijímať prvých zamestnancov, investovala veľký balík peňazí do ich hromadného vzdelávania. Prečo? Boli absolventi odborných škôl takí slabí, že ich museli preškoliť? "Všeobecne sme spokojní s úrovňou kandidátov, ktorí k nám prichádzajú. Ale prirodzene sú isté pracovné profily, ktorých počet je na Slovensku obmedzený, pretože prinášame technológie, s ktorými sa tu zatiaľ nepracovalo, alebo pracovalo obmedzene," povedala SME Daniela Záhorská, manažérka náboru zamestnancov pre PSA Peugeot Citroen v Trnave.
Zástupcovia zamestnávateľov pripravenosť absolventov odborných škôl kritizujú. "Časy, keď automechanik rozobral a zmontoval auto na kolene a vystačil so skrutkovačom a súpravou kľúčov, sa skončili. Žiaľ, vo väčšine učilíšť, ako keby tento fakt nezaregistrovali," povedal pre Národnú obrodu počas prvých výberových konaní zamestnancov do automobiliek predseda Slovenskej živnostenskej komory Jozef Gottschal.
Sú teda absolventi odborných škôl dobre pripravení na prax alebo nie? Absolventi ktorých odborov u nás vedú rebríček nezamestnaných? A čo vlastne brzdí zlepšenie prípravy absolventov odborných škôl?
Plus niečo o tom, že na Právnickej fakulte UK v Bratislave svojim externistom neposkytujú výučbu.
Čítajte v utorok v denníku KORZÁR.
Autor: ak
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.