Čo robiť, ak nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti V niektorých prípadoch nezamestnanému nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti. Napriek tomu
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Čo robiť, ak nemáte nárok na dávku v nezamestnanosti
V niektorých prípadoch nezamestnanému nevzniká nárok na dávku v nezamestnanosti. Napriek tomu by sa mal (minimálne z dôvodov platenia zdravotného poistenia zaňho štátom) prihlásiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie (to isté platí i pre zdravotné poistenie). V prípade, že nezamestnaný sa nachádza z tohoto dôvodu v stave hmotnej núdze, má nárok žiadať o sociálne dávky.
Čo robiť, ak došlo k neplatnému skončeniu pracovného pomeru
Neplatné skončenie pracovného pomeru: Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná. Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v Zákonníku práce č. 311/2001 Z. z. v platnom znení. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť (§ 61).
Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou a zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď, podľa § 66 ZP, len s predchádzajúcim súhlasom Národného úradu práce, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov, že sa zamestnanec zrušuje alebo premiestňuje alebo sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny (pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede).
Okamžité skončenie pracovného pomeru, podľa § 70, musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť. Výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa je zamestnávateľ povinný vopred prerokovať so zástupcami zamestnancov, inak je neplatná. Zástupca zamestnancov je povinný prerokovať výpoveď alebo okamžité skončenie pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa do desiatich kalendárnych dní odo dňa doručenia písomnej žiadosti zamestnávateľom. Ak v uvedenej lehote nedôjde k prerokovaniu, platí, že k prerokovaniu došlo (§ 74).
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, podľa § 77, uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
Praktická rada: Pracovný pomer sa zakladá písomnou pracovnou zmluvou medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Ide o dvojstranný právny vzťah, preto nikoho nemožno nútiť ukončiť pracovný vzťah založený pracovnou zmluvou proti jeho vôli. Občiansky zákonník jasne hovorí, že právny úkon sa musí urobiť slobodne, vážne, určite a zrozumiteľne, inak je neplatný. V prípade dohody o skončení pracovného pomeru pod nátlakom ide o neplatné skončenie pracovného pomeru, ktoré je potrebné uplatniť na súde v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť a zároveň oznámiť zamestnávateľovi, že trváte na tom, aby vás naďalej zamestnával.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Autor: Ako postupovať
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.