činnosť, ktorú vykonáva alebo prevádzkuje samostatne zárobkovo činná osoba. Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto zákona je:
- osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách a je zapísaná do príslušnej evidencie,
- osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť,
- osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov (napr. advokáti, veterinárni lekári a pod.),
- spoločník verejnej obchodnej spoločnosti a komplementár komanditnej spoločnosti,
- fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania za úhradu podľa zákona,
- fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnávanie podľa zákona,
- fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie podľa zákona (§ 5).
Príspevok na SZČ sa poskytuje uchádzačovi o zamestnanie vedenému v evidencii uchádzačov o zamestnanie v určenej dĺžke, ktorý začne a bude túto činnosť vykonávať nepretržite najmenej dva roky, ak o príspevok na SZČO požiada písomne. Príspevok na SZČ sa poskytuje na úhradu nákladov súvisiacich so SZČ. Príspevok sa neposkytuje uchádzačovi o zamestnanie, ktorý je občanom so zdravotným postihnutím, ktorému bol poskytnutý osobitný príspevok alebo osobitný príspevok na úhradu prevádzkových nákladov chránenej dielne alebo chráneného pracoviska a na úhradu nákladov na dopravu zamestnancov.
Príspevok sa poskytuje vo výške najviac 100 % z 24-násobku minimálnej celkovej ceny práce platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa príspevok poskytuje.
Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci podľa osobitného predpisu, od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.
Minimálna celková cena práce je súčet minimálnej mzdy a úhrady poistného na zdravotné poistenie, poistného na sociálne poistenie a príspevku na starobné dôchodkové sporenie platených zamestnávateľom.
Výška príspevku je závislá od typu regiónu oprávneného na poskytovanie štátnej pomoci, od príslušnosti uchádzača o zamestnanie ku skupine znevýhodnených uchádzačov o zamestnanie a priemernej miery evidovanej nezamestnanosti v okrese.
Príspevok poskytuje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny (ďalej len "úrad"), v ktorého územnom obvode sa vytvorí pracovné miesto na SZČ.
Úrad uzatvorí s uchádzačom o zamestnanie písomnú dohodu o poskytnutí príspevku.
Podmienkou uzatvorenia dohody o poskytnutí príspevku je absolvovanie prípravy na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti, ktorú uchádzačovi o zamestnanie zabezpečí úrad, a predloženie podnikateľského zámeru uchádzača o zamestnanie spolu s predpokladanými nákladmi na začatie prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
Občan, ktorý prestal prevádzkovať alebo vykonávať SZČ pred uplynutím 2 rokov, je povinný vrátiť pomernú časť príspevku pripadajúcu na čas, po ktorý sa neprevádzkovala alebo nevykonávala samostatná zárobková činnosť, v lehote do troch mesiacov, ak sa s úradom nedohodne na inej lehote a do evidencie uchádzačov o zamestnanie môže byť zaradený odo dňa nasledujúceho po uplynutí dvoch rokov od začatia prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti. Vrátenie príspevku sa nepožaduje, ak sa prevádzkovanie alebo vykonávanie SZČO skončilo z dôvodu úmrtia alebo zo zdravotných dôvodov. Občan, ktorý skončil prevádzkovanie alebo vykonávanie samostatnej zárobkovej činnosti pred uplynutím dvoch rokov zo zdravotných dôvodov, môže byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie odo dňa nasledujúceho po skončení prevádzkovania alebo vykonávania samostatnej zárobkovej činnosti.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.