kandidátom tajnej spolupráce, agentom ŠtB sa stal v októbri 1988. Hovorí však, že s ňou nespolupracoval.
V Kamasovom spise nie je vyhlásenie o spolupráci, len záväzok mlčanlivosti. V správe o získaní na spoluprácu sa hovorí, že ju nechcel podpísať, ale "po taktickom dohovore zo strany náčelníka" podpísal záväzok o mlčanlivosti. ŠtB totiž vo výnimočných prípadoch využívala aj ústny súhlas so spoluprácou a netrvala na písomnom vyhlásení.
Komunistická tajná služba Kamasa hodnotila pozitívne. "Podal poznatky k podpisovým akciám rímskokat. cirkvi, na ktorej na jednej z nich sa sám zúčastnil... ďalej podal poznatky k demonštrácii v Bratislave v marci tohto roku a cestou KTS bola preverená objektívnosť zistených poznatkov o pripravovanej podpisovej akcii a demonštrácii v Košiciach."
ŠtB píše, že mu naznačila, že aj vďaka nej sa dostane na návštevu k svojej sestre, ktorá žila v zahraničí. V roku 1989 ju navštívil v Austrálii. "Jeho ochota konšpiratívne prichádzať do styku s org. ŠtB, informovať o situácii v košickej diecéze a k opytovaným osobám, k situácii na biskupskom a farskom úrade, k jednotlivým funkcionárom košickej diecézy... je dostatočnou zárukou spoľahlivosti KTS." Kamasove výpovede ŠtB kontrolovala aj tak, že ho sledovala a odpočúvala.
Kamas sa chce súdiť, v minulosti povedal: "Oni ma vypočúvali a na otázky som odpovedal. To neznamená, že som spolupracoval. Keď sa ma pýtali, či viem niečo
o demonštrácii, povedal som, že nič neviem."
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.