Korzár logo Korzár

Kultúrno-historické pamiatky Rákociovcov

Starofeudálny šľachtický rod Rákociovcov mal svoje korene v Sedmohradsku. Jeho členovia zohrávali dôležitú politicko-historickú úlohu v Uhorsku počas

17. a na začiatku 18. storočia. Dlhú dobu boli bezprostredne spätí so Šarišskou stolicou a Prešovom. Vystupovali ako opozícia voči cisárskemu habsburskému dvoru vo Viedni. Vyvíjali veľkú snahu o náboženské slobody a stavovské výsady uhorskej šľachty. Do dnešných čias sa po nich zachovalo len veľmi málo historických pamiatok. Mnohé z nich podľahli znehodnoteniu, čím značne ochudobnili našu minulosť preto, že stáli na druhej strane barikády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vzostup rodu na politickej scéne sa pripisuje osobnosti Žigmunda Rákociho (1544 - 1608), miestodržiteľovi Sedmohradska v čase stavovského povstania Štefana Bočkaja proti cisárskemu dvoru vo Viedni. Po smrti Štefana Bačkaja bol Žigmund Rákoci zvolený za sedmohradské knieža. V tejto funkcii zotrval len do roku 1607 a zakrátko sa jej z osobných dôvodov vzdal a namiesto neho sa kniežaťom stal Gabriel Báthory. Žigmund bol vychovaný na dvore Petra Peréniho v Blatnom Potoku. Vydal sa na vojenskú dráhu a zastával významné funkcie. Stal sa veliteľom uhorských vojsk v Sedmohradsku za cisára Maximiliána II. Vykonával aj funkcie županov v Boršódskej a Abovskej stolici a až potom sa stal sedmohradským kniežaťom. V roku 1583 bol prijatý do stavu barónov Uhorska. Nadobudol veľký hospodársky a politický vplyv v Uhorsku, čo využil v značnej miere vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Žigmund Rákoci nadobudol veľké majetky, kvôli ktorým mal na začiatku 17. storočia problémy. Bol obvinený z nezákonného nadobudnutia niektorých nehnuteľností. Okrem toho veľa majetkov získal donáciami, manželskými zväzkami a ďalšími tajuplnými cestami. Od potomkov Šerdedyovcov v roku 1601 odkúpil Zborovský hrad a celé Makovické panstvo. Nadobudol aj hrad v Mukačeve, Šarišský hrad a ďalšie majetky po celom Uhorsku.

Žigmund Rákoci bol trikrát ženatý a z manželstiev sa mu narodili traja synovia a jedna dcéra. Do histórie sa zapísali dvaja synovia - Pavol (1596 - 1636), ktorý sa neskoršie stal županom Šarišskej stolice. Po smrti svojho otca dal vo Veľkom Šariši pod hradom postaviť renesančný kaštieľ na začiatku 17. storočia. v roku 1646 premiestnili centrum stolice z hradu do Veľkého Šariša a neskôr do Prešova. Nádherný renesančný kaštieľ začala využívať rodina na bývanie a spravovanie stolice. Tento vzácny skvost sa zachoval až do roku 1948, kedy vyhorel a nakoniec bol úplne zlikvidovaný. Pred dvoma rokmi pri úprave cesty a kanalizácie sa našli jeho základy, ktoré sa prekrývali aj so základmi augustiánskeho kláštora. Niekoľko metrov pred základmi v parčíku je malý pamätník tejto stavby (viď foto).

SkryťVypnúť reklamu

Významnejšie miesto v histórii Uhorska zohrávali jeho potomkovia po druhom synovi Jurajovi Rákocim (1593 - 1648). Po nich sa v Šariši zachovali len zrúcaniny Šarišského a Zborovského hradu a renesančného kaštieľa v Zborove a Šariši. Zachovala sa pamätná izba Františka R8kociho II. v Borši, kde sa narodil. V Košiciach na severnej strane Dómu sv. Alžbety je freska z rokov 1914 - 1916 a reliéf z vonkajšej strany z roku 1938. Pamätný dom F. Rákociho - Rodošto je v Košiciach na Hrnčiarskej ulici.

Ozdobou Prešova je Rákociovský palác na Hlavnej ulici č. 86, v ktorom je Krajské múzeum. Odkúpil ho koncom 16. stor. Ž. Rákoci od prešovského obchodníka s knihami Gašpara Gütllera. Pribudovali na ňom druhé podlažie a priečelia dvoch domov spojili do jedného. V Prešove takto vznikol prvý mestský palác v renesančnom štýle, v ktorom sa v 17. a na začiatku 18. storočia uskutočnili významné rokovania a stretnutia politikov vtedajšej doby. Nejaký čas tam bol väznený aj samotný František Rákoci II. v r. 1701.

SkryťVypnúť reklamu

Po poslednom stavovskom povstaní v Uhorsku, ale najmä po vymretí rodu sa dom dostal do vlastníctva iných rodov. Veľké úpravy sa na ňom udiali v 18. a 19. stor., kedy nadobudol prvky baroka a posledná rozsiahlejšia úprava bola v roku 1956 pod vedením Josefa Habětína z českej umeleckej školy za spoluúčasti niektorých významných prešovských umelcov. Najviac každého zaujme jeho renesančná výzdoba na priečelí so slepými arkádami a sgrafitovou výzdobou zakončenou nádhernou atikou na jeho vrchole, kde sa striedajú štítky a oblúčiky arkád. Zaujmú aj okná v arkádach a vyobrazenie s rôznymi motívmi na vchode. Tento dom dlho patril k najkrajším renesančným palácom v Hornom Uhorsku.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 060
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 028
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 831
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 947
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 628
  6. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 5 475
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 958
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 534
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu