sme sa od ministra iné prenikavé úspechy: Akcia Vietor, ktorú spustil 4. apríla a bola zameraná na kontrolu čierneho zamestnávania, vraj priniesla - odhadom - 30-tisíc nových pracovných miest. Podnikatelia v strachu, že budú odhalení a platiť mastné pokuty, údajne hromadne nahlasovali čierne duše. Teda pracovníkov, ktorých zamestnávali bez dohody a neplatili za nich dane ani odvody - len mzdy na ruku.
Hm. Pochybovať, či okamžite sa rehotať? Je nepochybné, že isté množstvo "černochov" sa v rámci "akcie" Vietor legalizovalo. Podvodníci vždy boli a budú a už to tak na svete chodí, že niektorí sa nechajú aj chytiť a iní sa zľaknú. Nie je ani vylúčené, že až 30-tisíc, ale - dosť nepravdepodobné. Múdrejšie bude počkať na oficiálne čísla Štatistického úradu o zamestnanosti. Ale aj keby to bolo toľko; 30-tisíc vyzerá ako údaj impozantne, ale do celkovej nezamestnanosti sa premietne v ráde 1-2 percent. Isteže to nie je málo, výnos pre poisťovne (sociálnu i zdravotné) bude nezanedbateľný. Samozrejme, za podmienky, že bude trvalý - a o tom sa dá opäť pochybovať. Akcia Vietor totiž končí zajtra a z podstaty veci je zrejmé, že časť čerstvo nahlásených sa z legálnej ekonomiky vyparí tak rýchlo, ako sa do nej zaradila. Kaník sa síce vyhráža, že kontroly na stavbách a kdekade budú pokračovať, je však jasné, že ak, tak v zásadne nižšej intenzite. Keby represia mala byť trvalo udržateľná, museli by naháňať ilegálov po celý rok, čo zrejme naráža na kapacitu inšpektorátov a úradov práce. A tiež - zdravého rozumu.
Evidentné je toto: Akcia Vietor je pľasnutie do vzduchu a dobrý marketingový ťah ministra Kaníka, ale nie systémové riešenie čiernej práce. To vyplýva zo základnej úvahy; aj keby bol nárast zamestnanosti o 30-tisíc duší trvalý (čo napokon byť môže, keďže nejakí nadháňači a udavači v teréne zostanú), ba ešte aj keby sa zdupľoval o ďalších 30-tisíc, aj tak sa tejto akcii podarilo "vybieliť" iba zlomok šedej ekonomiky, ktorej objem na Slovensku sa odhaduje v ráde 20 percent HDP. Problém teda zostáva na stole - nič sa nevyriešilo. A je to v logike veci: Kaník a jeho mašinéria sa totiž zameriavajú na dôsledky a nie príčiny čiernej práce.
Zvýšenie pokút pre zamestnávateľov i ilegálov, ani zmnožovanie kontrol a kontrolórov totiž nesiahajú na koreň zla: Vysoké celkové náklady práce. Súčet odvodového a daňového bremena jednoducho znemožňuje významnej skupine ľudí, čo by chceli byť aktívni, vstúpiť do legálnej ekonomiky. A nejako sa živiť musia. To nie je slovenská špecialita, ale jav bežný v celej Európe (i v USA), kde je rozšírenie čiernej práce bežné na úrovni 20-30 percent HDP. (Na Západe však tvoria významnú časť ilegálni prisťahovalci, ide teda o trochu iný problém.)
Isteže, je fakticky podvod, ak "černosi" poberajú podporu i sociálne dávky. A je to neférová súťaž, ak podnikatelia, ktorí neplatia do fondov, konkurujú na trhu tým, ktorí si všetky zákonné povinnosti plnia. Koho je to ale všetko vina? Jednoznačne - štátu. Teda politikov, ktorí ho riadia. Opäť jednoduchá úvaha: Je normálne také usporiadanie spoločnosti, kde sa stíha (napr. zákonom o nelegálnej zamestnanosti) PRÁCA?, čiže tvorba bohatstva a hodnôt? Ako môže jeden normálny štát klesnúť tak hlboko, že najprirodzenejšia ľudská činnosť, ktorá sformovala druh homo sapiens a doviedla až do 21. storočia túto civilizáciu, môže byť nezákonná a stíhaná?
Klesnúť až do tohto suterénu sa dalo len tak, že nezodpovední a hlúpi politici sa zaviazali k takým platbám v oblasti dôchodkov, sociálneho zabezpečenia a pod., ktoré slovenská (nemecká, česká, talianska, maďarská, atď, atď, atď) ekonomika nedokáže financovať. Bez rozdielu politického zvyšovali výdavky iba preto, aby vyhrali najbližšie voľby. To je dôvod, prečo sú rozpočty a dôchodkové systémy v permanentných deficitoch. A boli by ešte vo vyšších, keby nároky, čo založili politici, oni sami neplátali jediným možný spôsobom - vysokým zdanením a odvodmi.
Preto dnes Kaník márne sníva o znižovaní odvodov (a Mikloš mu protirečí). Ak aj niečo v r. 2006 bude, tak iba symbolicky o jedno, dve percentá. Viac sa nedá, lebo napríklad dôchodky sa v roku 2005 zvyšujú - zo zákona - o 8,8 percenta. Dobrá je námietka, že aj penzisti si zaslúžia slušne žiť. Oni - a my všetci ostatní s nimi - by sme ale žili v konečnom dôsledku omnoho lepšie, keby politici nechali ľudí pracovať a sociálne výdavky prispôsobovali v konkrétnom čase iba úrovni vytvorených hodnôt. To však nemôžu, lebo dôležitejšie pre nich je voľby vyhrávať. Preto korumpujú cudzími peniazmi a vymýšľajú populistické akcie - napríklad Vietor.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.