týždeň. "My sme o takomto stretnutí neinformovali a preto nevidím dôvod, aby som sa vyjadroval," povedal včera Dzurindov hovorca Martin Maruška.
Premiér Gyurcsány však včera vyhlásil, že zrušenie schôdzky mu telefonicky oznámil sám Dzurinda s tým, že "za daných okolností" by sa v plánovanom termíne "radšej nemali stretnúť". Uviedla to TASR, ktorá sa odvoláva na agentúru AP. Až neskôr sa vraj Gyurcsány dozvedel, že "danou okolnosťou" bolo asi vyhlásenie štátneho tajomníka maďarského ministerstva zahraničia Andrása Bársonya, že kauza Benešových dekrétov dodnes nie je medzi oboma štátmi politicky uzatvorená.
Minister zahraničia Eduard Kukan považuje takýto dôvod za "špekulácie". Jeho štátny tajomník József Berényi z SMK ešte predvčerom povedal, že odrieknutie stretnutia je poľutovaniahodné. Podľa našich informácií potom dostal odporúčanie, aby sa viac k tejto veci nevyjadroval.
Predseda SMK Béla Bugár hovorí, že "strčiť hlavu do piesku" nie je dobrá politika, že Slovensko a Maďarsko nie sú vo vojnovom stave a o citlivých témach treba rokovať, lebo "o tom je európska politika". Pripomenul, že Dzurinda sa naposledy stretol s maďarským premiérom ešte v čase, keď ním bol Péter Medgyessy, a myslí si, že v tomto trende sa bude pokračovať.
Politológ Miroslav Kusý o Dzurindovom postoji hovorí, že nie je dobré takýmito gestami riešiť susedské vzťahy, pretože ide o dve spriatelené krajiny. "V politike sa takéto stanoviská prijímajú medzi krajinami, kde sú zmrazené až nepriateľské vzťahy," povedal.
Bývalý minister zahraničia Pavol Hamžík chápe odrieknutie stretnutia v diplomatickom jazyku ako vyjadrenie určitého nesúhlasu až protestu s postupom druhej strany. "Považujem to za legitímne. Nie je to často, ale stáva sa to aj medzi členskými krajinami Európskej únie."
Kukan sa obmedzil na vetu, že história pozná mnoho zrušených alebo odložených dvojstranných stretnutí a že osobné styky politikov sú vítané, ak prispievajú k spolupráci.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.