Spotrebiteľské ceny poklesli
v marci na Slovensku o 0,1 %, čím sa medziročný rast
spomalil na 2,5 % z februárových 2,7 %. Pod medzimesačný pokles sa podpísali podľa analytičky ČSOB Silvie Čechovičovej hlavne nižšie ceny v doprave a očakávaný pokles cien potravín. "Najmä nižšie ceny v kategórii doprava sú prekvapením, keď rast cien pohonných hmôt bol vyvážený poklesom cien dopravných prostriedkov," skonštatovala.
Pokles cien potravín je podľa analytika Poštovej banky
Miroslava Šmála o to pozitívnejší, že klesli aj napriek
končiacej sa zimnej sezóne, keď ceny potravín zvyčajne
rastú. Ceny potravín tak podľa Šmála už od augusta minulého roka s výnimkou januára 2005 permanentne klesajú a zároveň ťahajú aj celú infláciu smerom dolu. Pod takýto vývoj sa podľa neho podpísal príchod reťazca Lidl na slovenský trh, ktorému sa už aj napriek značne nasýtenému trhu podarilo dobre etablovať a prinútiť konkurenciu znižovať ceny. "To poukazuje na pozitívny vplyv vysokej konkurencie na trhu potravín, z čoho profituje najmä zákazník," dodal. Lacnejšie boli i alkoholické nápoje, tabak či rekreácie. Na druhej
strane podľa očakávania vzrástli hlavne ceny vzdelávania a v zdravotníctve.
Vývoj inflácie v prvom štvrťroku tohto roka je podľa
Čechovičovej veľmi priaznivý, ceny vzrástli v priemere o 2,8 %. "Vďačíme za to hlavne lacnejším potravinám, konkurencii v maloobchode a v neposlednom rade i silnému kurzu koruny," zdôraznila. Postupné znižovanie miery inflácie je podľa Šmála pozitívne nielen pre obyvateľstvo, ale aj pre Národnú banku Slovenska. Súčasná miera inflácie je totiž na dolnom okraji jej koncoročného cieľa, čo zároveň dáva predpoklady
pre splnenie maastrichtského inflačného cieľa pred zavedením eura. "Pozitívne je aj to, že výrazne klesajúce kľúčové úrokové sadzby a tým rastúci dopyt po úveroch nevytvára tlak na infláciu za strany rastúceho spotrebiteľského dopytu," dodal. Jadrová inflácia poklesla o 0,2 % a medziročne sa dostala po prvýkrát v histórii pod 1 % na 0,9 %.
Spotrebiteľské ceny by sa mali podľa Čechovičovej
priaznivo vyvíjať i v nasledujúcich mesiacoch. Jediným
rizikom sú podľa nej rastúce ceny ropy, ktoré následne
ovplyvnia ceny pohonných hmôt. Na druhej strane však v máji minulého roka rástli ceny niektorých tovarov kvôli vstupu SR do EÚ a takisto bola zvýšená spotrebná daň na tabak. Na konci roka očakáva celkovú infláciu v blízkosti úrovne 3 %. Údaje o marcovej inflácii potvrdzujú podľa analytičky ČSOB, že v ekonomike nie sú tlaky na výrazný rast cien a dopytová inflácia nie je aktuálna.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.