nárokom na plné odchodné - asi 900-tisíc - a výsluhový mesačný dôchodok 33-tisíc korún. Pritom je disciplinárne stíhaný s návrhom na zbavenie funkcie a podozrivý z trestného činu výtržníctva a útoku na verejného činiteľa.
Krátko po svojom alkoholickom výstupe podal Vorobel žiadosť o odchod do civilu, ministerstvo obrany ju neprijalo s tým, že je dočasne práceneschopný a nemožno ho prepustiť. Vorobel však namietal, že je práceneschopný trvale. "Minister obrany asi čaká na moju smrť, pretože doposiaľ nerozhodol o mojom prepustení zo služobného pomeru," píše v liste, ktorý poslal SME.
Vorobel podal na ministra obrany Juraja Lišku trestné oznámenie, ktoré Úrad špeciálnej prokuratúry v marci odovzdal polícii. Sudcovi dal za pravdu generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Minulý týždeň v stredu poslal Liškovi upozornenie na možné porušenie zákona vo Vorobelovom prípade. "Neexistuje iná možnosť, len Jána V. zo služobného pomeru prepustiť," informovala Trnkova hovorkyňa Svetlana Husárová.
"Rešpektujeme názor generálnej prokuratúry a podľa toho sa zariadime," povedal Liškov hovorca Zenon Mikle. Ministerstvo teda Vorobelovu výpoveď prijme. "Minister mu podpíše odchod, lebo inú možnosť nemá," povedal Mikle. Podľa zákona o prokuratúre tak musí urobiť do 30 dní.
Mikle odmietol komentovať trestné oznámenie na ministra. Pripustil, že ministerstvo nechcelo, aby mal Vorobel nárok na celé odchodné. Ak by bol potrestaný ešte predtým, ako odíde z armády, dostal by iba časť peňazí. "Išlo o nám o principiálne riešenie, to znamená, že keď niekto spraví chybu a poškodí dobré meno armády, tak by za to mal byť potrestaný."
Polícia skončila vyšetrovanie Vorobelovho incidentu vo februári, keď vyšetrovateľ odovzdal spis dozorujúcemu prokurátorovi z Košíc. Minulý piatok malo byť disciplinárne pojednávanie. Sudca naň neprišiel, lebo v marci dostal ťažký infarkt, ktorý pripisuje aj postoju ministerstva k jeho odchodu z armády.
(rp)
Autor: Brusel/Nikózia (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.