Klausom. Hlava štátu už od piatku márne čaká na písomnú odpoveď premiéra a predsedu ČSSD Grossa. Klaus žiadal jednoznačnú odpoveď, či koaličné rokovania definitívne skrachovali alebo budú pokračovať. Kým lídri KDU-ČSL a Únie slobody-DEU, Miroslav Kalousek a Pavel Němec, prezidenta o svojom stanovisku informovali obratom na jeho list už v piatok, Václav Klaus včera verejne zopakoval, že od Stanislava Grossa zatiaľ žiadnu odpoveď nedostal.
Naopak, premiér včera chcel prísť za prezidentom so zoznamom ministrov, ktorých žiada odvolať. „Dnes od pána predsedu vlády a ČSSD očakávam niečo iné," povedal Klaus na Grossovu adresu s tým, že nosiť mu žiadosť o odvolanie ministrov, ktorí už rezignovali, nie je prioritou.
Gross včera v reakcii na to oznámil, že zvolá ešte jedno rokovanie Predsedníctva ČSSD a prezidentovi odpovie v utorok. Šéf ČSSD tvrdí, že má záujem pokračovať v koaličnej spolupráci, ale v budúcej tzv. proeurópskej vláde nesmú byť nielen predsedovia, ale ani žiadni podpredsedovia koaličných strán. „(Menšinová vláda) určite nie je niečo, čo by som preferoval. Ale pokiaľ sa ukáže, že cesta, ktorú navrhujeme, je neprijateľná, tak to je jedna z reálnych alternatív," uviedol Gross.
Koaličné rokovania skrachovali minulý štvrtok po tom, ako predsedníctvo ČSSD nečakane odmietlo schváliť kostru novej koaličnej dohody. Unionisti a kresťanskí demokrati na dohode trvajú. Premiér Gross by sa po krachu rokovaní mohol pokúsiť vymeniť siedmich ministrov a vládnuť ďalej až do volieb v lete 2006 s menšinovou vládou a s tichou podporou komunistov. Tento scenár pred časom prezident odmietol ako neprijateľný.
Hlava štátu preferuje jednu z dvoch možností obnovenie koaličnej spolupráce založenej na väčšine v Poslaneckej snemovni alebo dohodu o predčasných voľbách. Prezidentovi však ústava nedáva takmer žiadnu možnosť ako svoju víziu politického vývoja presadiť. Prípadná koalícia ČSSD a KSČM by mala v dolnej komore parlamentu väčšinu, ale sociálnym demokratom ju jednoznačne zakazuje tzv. bohumínske uznesenie.
Českí analytici a politológovia opakovane upozornili na to, že V. Klaus sa môže uchýliť k obštrukcii a celé mesiace, prípadne až do volieb, blokovať Grossove návrhy na výmenu ministrov. Ústava totiž prezidentovi nestanovuje žiadne lehoty, dokedy má návrhy premiéra posúdiť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.